Reklama:


Nie będzie korków? Chorzowskie drogi wspomoże inteligentny system

W kilku miejscach w Chorzowie można już zobaczyć część nowej infrastruktury ITSFot.: M. Banduch

Już jesienią po miejskich drogach będzie można poruszać się szybciej i bezpieczniej. Wszystko za sprawą Inteligentnego Systemu Transportowego.

ITS to angielski skrót od Intelligent Transport System, czyli po prostu Inteligentny System Transportowy. Łączy w sobie różne działania, które sterują ruchem, pomagają przewidzieć, kiedy będą korki, a nawet rejestrują zdarzenia na drogach.

– To będzie stopniowa zmiana, ale na pewno odczuwalna dla kierowców i pieszych – tłumaczy Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

W skład ITS mogą wchodzić inne systemy, które już sterują ruchem, sygnalizacjami świetlnymi, zarządzają transportem publicznym, monitoringiem wizyjnym, pomiarem prędkości odcinkowej i chwilowej, rejestracji przejazdów na czerwonym świetle, dynamicznego ważenia pojazdów, mierzenia wysokości pojazdów, informacji parkingowej oraz znakami zmiennej treści. Słowem, ITS czuwa nad wszystkim, co dzieje się w mieście na drogach.

– System jest nastawiony przede wszystkim na poprawę komunikacji zbiorowej. Poza tym, ma zapewnić optymalne działanie sygnalizacji świetlnej – informuje Bogusław Bernad, inżynier ruchu Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

W praktyce chodzi o to, że na chorzowskich drogach pojawią się tablice zmiennej treści z różnymi komunikatami. Na jednych będzie informacja o tym, z jaką prędkością poruszają się kierowcy. Z drugich będzie można się dowiedzieć, ile jest wolnych miejsc na parkingach (te powstaną przed wjazdem na parking za Chorzowskim Centrum Kultury oraz pod Estakadą). Trzeci rodzaj tablic (będzie ich 8) stanie w okolicach wjazdu do Chorzowa. Pojawi się na nich informacja o tym, ile czasu zajmie dojazd do newralgicznych miejsc, a w przypadku utrudnień przedstawiona zostanie alternatywna droga dojazdu. Do tego dojdzie aplikacja mobilna. Wszystkie informacje znajdujące się na tablicach będą dostępne w telefonach.

Cały czas trwają testy sterowników i kalibracja nowego systemu. Prace nie powodują większych utrudnień w ruchu. 31 października system powinien zostać oddany do użytku, ale jego optymalna konfiguracja może jeszcze trochę potrwać.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości