Ten film jest prawdziwym ambasadorem integracji

Dzień Filmów Integracyjnych to kameralne wydarzenie, które miało miejsce w Kinie Za Rogiem Grajfka w Chorzowskim Centrum Kultury. Odbyły się tego dnia premierowe seanse czterech krótkich etiud filmowych.

Musical „Chorzowskie Bery I Bojki” zrealizowany został przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Chorzowie. Film wyreżyserowali Sylwia Pradelok-Świerc, logopeda i członek grupy teatralnej Outsider oraz Paweł Mikołajczyk, filmowiec, dziennikarz portalu i pisma Chorzowianin.pl.

To krótka, pozytywna opowieść o tym, że razem można więcej. W filmie obok dzieci ze znacznym stopniem upośledzenia umysłowego, podopiecznych chorzowskiego OREW-u, wystąpili uczniowie z zaprzyjaźnionych z placówką szkół, przedszkolaki, seniorzy, aktorzy Teatru Reduta Śląska (Adam Wrocławczyk i Daria Kasprzak) oraz zespół „Albo i Nie”. Epizod ma również prezydent Chorzowa. Twórcy zdecydowali, że filmowe dialogi będą w języku śląskim.

– Ten film to prawdziwy ambasador integracji – rzucił ktoś po jego obejrzeniu.

Trudno się z tym nie zgodzić, bo rzeczywiście w filmie występują ludzie z różnych środowisk. A przesłanie jest bardzo pozytywne. Wartością dla chorzowskiego widza są zdjęcia. Film kręcono na ul. Wolności, pod Szybem Prezydent, a także w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej. To ostatnie zdjęcia, które realizowano w hali przed trwającym obecnie remontem.

– Ładnie ta hala wygląda w tym filmie. Ta jej surowość jest dużą wartością – przyznaje Henryk Mercik, obecny na premierze miejski konserwator zabytków.

Kameralna sala chorzowskiego Kina Za Rogiem Grajfka nie pomieściłoby wszystkich zaangażowanych w realizację filmów, więc organizatorzy zdecydowali się na kilka seansów premierowych

– Premiera filmu w kinie to zawsze wisienka na torcie. Moment, w którym wszyscy konsumują wspólne dzieło. Dzieło tym cenniejsze, bo chodziło o integrację różnych środowisk. Kiedy montowałem te filmy, czułem, że każdy ich fragment łączy jednych z drugimi. To jest najcenniejsza wartość – mówi Paweł Mikołajczyk.

Film został zrealizowany przez duet, który pracował nad nagrodzonym statuetką Motyla w 2018 r. na Festiwalu Integracja Ty i Ja w Koszalinie filmem „Kontrasty – kulisy spektaklu”.

– Nasza grupa teatralna Outsider co roku tworzy nowy spektakl. Praca na scenie to element naszej terapii. W pewnym momencie pomyśleliśmy, że może spróbujemy zrobić film. I tak powstała już trzecia nasza wspólna produkcja — opowiada Sylwia Pradelok-Świerc.

Poniedziałkowy dzień filmu to przede wszystkim była okazja do podsumowania projektu „Bez Barier” realizowanego przez Stowarzyszenie Scena Kamera Edukacja. Od stycznia do czerwca młodzież z byłego Gimnazjum nr 2 w Chorzowie realizowała wraz dziećmi z chorzowskich szkół specjalnych (Zespół Szkół Specjalnych nr 3, Szkoła Podstawowa nr 33 Specjalna) brała udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez Agatę Śliwę i Pawła Mikołajczyka.

– Chodziło o integrację. Mieliśmy trzy grupy. Każda złożona była ze starszych kolegów z gimnazjum i młodszych ze szkół podstawowych. Wspólnie dowiadywali się o filmie. Wspólnie też działali na planie — relacjonuje Agata Śliwa, aktorka, jedna z założycieli Stowarzyszenia Scena Kamera Edukacja.

Wszystkie filmy powstały dzięki pomocy Urzędu Miasta w Chorzowie. Najpóźniej w przyszłym roku będzie je można zobaczyć w sieci.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa