Radość, nadzieja i motywacja. Hojnisz-Staręga zakończyła udany sezon

Monika Hojnisz-Staręga aż dziesięć razy w tym sezonie kończyła zawody Pucharu Świata w czołowej "10"Fot. Dmitriy Yevenko/PZBiath

W sobotę Monika Hojnisz-Staręga zajęła piąte miejsce w biegu na dochodzenie w Kontiolahti – ostatnich zawodach Pucharu Świata. Biathlonistka z Chorzowa kończy sezon na 12. miejscu.

Według wcześniejszych założeń sezon w biathlonowym Pucharze Świata miał potrwać do 22 marca. Jednak z uwagi na pandemię koronawirusa zawody w Oslo (zaplanowane na weekend 20-22 marca) zostały odwołane. W tej sytuacji ostatnim akcentem sezonu były biegi w fińskim Kontiolahti.

Monika Hojnisz-Staręga, liderka reprezentacji Polski, dwukrotnie uplasowała się w czołowej „10”. W piątkowym sprincie była szósta, głównie dzięki bezbłędnemu strzelaniu. Poradziła sobie z silnym wiatrem.

– Mogę być z siebie dumna, bo byłam jedną z nielicznych dziewczyn, które wygrały walkę z wiatrem – mówiła chorzowianka.

W sobotę w Kontiolahti odbył się bieg na dochodzenie. Hojnisz-Staręga ruszała na trasę ze stratą 47,3 s do zwyciężczyni sprintu Denise Herrmann. Podczas pierwszego strzelania Monika spudłowała raz, spadła na dziesiątą pozycję. Później jednak dwukrotnie strzelała bezbłędnie, a rywalki popełniały błędy. Była trzecia, z dziewięciosekundową stratą do Tiril Eckhoff z Norwegii. Pojawiła się duża szansa na pierwsze w tym sezonie podium.

Jednak podczas ostatniej wizyty na strzelnicy nasza biathlonistka pomyliła się raz. Wybiegła na trasę jako czwarta, ale przed metą została jeszcze wyprzedzona przez Kaisę Makarainen z Finlandii. Bieg na dochodzenie wygrała Francuzka Julia Simon, druga była Selina Gasparin (Szwajcaria), a trzecia Lisa Vittozzi (Włochy).

Monika Hojnisz-Staręga może być dumna ze swoich wyników, zwłaszcza w końcówce, w której sześć razy z rzędu (dwa razy na MŚ w Anterselvie, dwa razy w Novym Meście i dwa razy w Kontiolahti) zajmowała miejsce w czołowej „10”. Łącznie meldowała się w Top 10 aż dziesięć razy. Do pełni szczęścia zabrakło medalu MŚ bądź lokaty na podium w zawodach PŚ.

Puchar Świata 2019/20 Polka zakończyła na dwunastym miejscu (z 500 pkt.). Utrzymała miejsce w światowej czołówce (przed rokiem była dziesiąta w klasyfikacji generalnej PŚ). Kryształową Kulę obroniła Włoszka Dorothea Wierer (793 pkt.).

Chorzowianka tak podsumowała ostatni występ w Kontiolahti i cały sezon.

„Choć początek nie był łatwy, co zostawiło ślady na klasyfikacji generalnej, to 10 razy notowałam miejsca w Top 10. Miałam okazję znów poczuć zapach medalu mistrzostw świata, mogłam systematycznie liczyć się w walce o najlepsze lokaty. To wszystko daje mi radość, nadzieję i motywację na kolejny sezon. Bo nie ma nic ważniejszego niż widzieć efekty swojej pracy, bo tylko to pozwala nam uwierzyć w to co robimy i dążyć do wymarzonego celu” – napisała chorzowianka na Facebooku.

Kolejny sezon Pucharu Świata rozpocznie się pod koniec listopada 2020 r., zaś imprezą docelową będą mistrzostwa świata w Pokljuce (Słowenia), w lutym 2021 r.