Reklama:


Wyjątkowa akcja drukarzy 3D. Robią przyłbice dla medyków

Fot.: Przyłbice zwiększają bezpieczenstwo personelu medycznego.Fot.: Śląskie drukuje dla medyków w koronie

Rozkręca się kolejna obywatelska inicjatywa, która niesie realną pomoc dla służby zdrowia. Lokalni drukarze 3D łączą siły i produkują przyłbice ochronne dla śląskich szpitali.

Wśród inicjatorów akcji jest Krzysztof Poppe, który poza działalnością związaną z drukiem 3D prowadzi pasiekę na dachu Chorzowskiego Centrum Kultury.

– Widzieliśmy rosnące zapotrzebowanie szpitali na taki sprzęt. Chcieliśmy im pomóc i postanowiliśmy wykorzystać do tego technologię druku 3D. Po reakcji lekarzy widzimy, że ten sprzęt im się przydaje – opowiada Krzysztof Poppe, koordynator akcji „Śląsk drukuje dla medyków w koronie”.

Lokalni drukarze skupieni pod szyldem „Śląsk drukuje dla medyków w koronie” wyprodukowali już około 300 sztuk przyłbic ochronnych. Wśród beneficjentów akcji są również chorzowskie szpitale.

– Przy finansowym wsparciu Galerii Katowickiej dostarczyliśmy już 2 partie sprzętu szpitala miejskiego i dziecięcego w Chorzowie. Dziś przekażemy następne 2 dostawy przyłbic – zapowiada Krzysztof Poppe.

W akcję zaangażowało się już kilkanaście osób z branży, które codziennie jeżdżą po województwie i przekazują wyprodukowany sprzęt. Akcja nabiera rozpędu, a facebookowa grupa „Śląsk drukuje dla medyków w koronie” ma już prawie 200 osób.

– Jesteśmy zgranym zespołem, cały swój czas poświęcamy na naszą akcję. Zbieramy materiały, drukujemy przyłbice i rozwozimy je tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Pozytywna energia i ciepłe słowa lekarzy motywują nas do działania – tłumaczy Krzysztof Poppe.

W akcję drukarzy włączyły się też lokalne firmy z Chorzowa. Firma W.K. Tec sp. z o.o. przekazała 68 sztuk przyłbic, do których inna chorzowska firma, WygrawerujTo wykonała specjalne szybki. Każdy może wesprzeć drukarzy w ich akcji pomocowej – wystarczy dołączyć do zrzutki, z której środki sfinansuja produkcję kolejnych sprzętów.

Produkcja przyłbic to nie jedyne działanie drukarzy w walce z koronawirusem. W niektórych szpitalach zaczyna brakować respiratorów – tu również technologia wyciąga pomocną dłoń.

– Przy braku innych sprzętów szpitale wykupują maski do nurkowania. My dodajemy do nich specjalną przejściówkę, dzięki której do maski można podłączyć aparaturę wspomagającą oddychanie – tłumaczy Krzysztof Poppe.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości