Nowoczesny sprzęt wspomoże diagnostykę COVID-19

Nowy sprzęt do diagnostyki trafił do Zespołu Szpitali Miejskich dzięki środkom przekazanym przez Urząd Miasta.Fot.: M. Śliwa

Do Zespołu Szpitali Miejskich dotarł już sprzęt amerykańskiej firmy Cepheid do wykonywania testów genetycznych na obecność wirusa SARS-CoV-2. Po zakończeniu epidemii koronawirusa aparatura będzie wykorzystywana do diagnostyki innych infekcji wirusowych.

– Przed nami instalacja całego systemu i szkolenie personelu, który będzie obsługiwał sprzęt do wykrywania koronawirusa. System musi zostać też sprawdzony, uzyskać atest i zostać zwalidowany. To wszystko potrwa około 4 tygodni – tłumaczy Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Aparatura znajduje się w szpitalu przy ul. Truchana. Docelowo stanie jednak w specjalnie do tego przystosowanym laboratorium przy ul. Strzelców Bytomskich. W ostatnich dniach do Chorzowa trafił też pierwszy transport testów, dzięki którym będzie można rozpocząć badania genetyczne. Pieniądze na zakup sprzętu i testów dla szpitala przekazał Urząd Miasta w Chorzowie.

– Jeszcze w marcu podjąłem decyzję o odwołaniu święta miasta i innych imprez plenerowych. Teraz nie czas na zabawę, a na walkę z koronawirusem. To właśnie pieniądze przeznaczone początkowo na miejskie imprezy, przekazaliśmy naszemu szpitalowi. Razem to prawie pół miliona złotych, dzięki którym udało się kupić sprzęt, partię testów i środki ochrony osobistej – wyjaśnia Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Testom genetycznym na obecność koronawirusa poddawani będą przede wszystkim pacjenci i personel szpitala. Aparatura będzie pozwalała na zbadanie do około 50-60 próbek dziennie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa