Nowa wystawa w chorzowskim muzeum

Nowa wystawa w chorzowskim muzeum

Przed nami wernisaż nowej wystawy malarskiej poświęconej twórczości Marzeny Naliwajko pt. „Pola Minster. Każda ostatnia chwila”. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na facebookowym profilu Muzeum w Chorzowie.

Marzena Naliwajko (Pola Minster) urodziła się w 1964 r. w Szczecinie. W roku 1984 ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studiowała jako dojrzała kobieta, uzyskując w 2002 r. dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Romana Nowotarskiego. W tym samym roku została członkiem Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków.

– Malarstwo Poli Minster jest piękną, heroiczną opowieścią o kobiecie. Zawiera w sobie zarówno ducha naturalizmu, z jego egzaltacją i prowokacją- narzędziami odsłaniania prawdy, ale również tęsknotę za harmonią, ukrytą w tle secesyjnych stylizacji, pełnych anachronicznego wdzięku – tłumaczy Zyta Misztal von Blechinger, kuratorka wystawy „Każda ostatnia chwila”

Jako źródła swojej inspiracji artystka wskazuje na: niemiecki ekspresjonizm, malarstwo berlińskie lat 20–30 XX wieku, Nową Rzeczowość, przede wszystkim twórców takich, jak: Christian Schad i Otto Dix. Prace Artystki prezentowane były podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.


– To fascynujący, gęsty i pełen intymnych wątków świat, wyłaniający się z meandrów pamięci oraz pragnień. Świat autentyczny, bo wyrażający emocje i przeżycia. Bezkompromisowy i niehamowany konwenansami. To twórczość mocno osadzona w ciele, zmysłowa, erotyczna ale też pełna bólu. To również bardzo udana próba ujęcia esencji kobiecości, kobiecego ciała ale przede wszystkim kobiecego, skomplikowanego wnętrza – o wystawie pisze Zyta Misztal von Blechinger.

Wernisaż odbędzie się w piątek 8 stycznia. Wokół wystawy zorganizowanych zostanie również kilka wydarzeń towarzyszących. W środę 2 grudnia o godzinie 17:00 w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu z artystką o wystawie porozmawia dr Jacek Kurek. W środę 27 stycznia o godzinie 17:00 odbędzie się wykład dr Jacka Kurka poświęcony twórczości Marzeny Naliwajko, a 12 lutego o godzinie 17:00 koncert zagra Adam Bul

– Informujemy, że w zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju niektóre wydarzenia mogą odbyć się w formie online – przypomina Muzeum w Chorzowie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości