Reklama:


Magdalena Gorzkowska zdobyła Makalu. Teraz Lhotse

Magdalena Gorzkowska zdobyła Makalu. Teraz Lhotse
Magdalena Gorzkowska podczas wyprawy na MakaluFot. Instagram.com/magdensz

15 maja Magdalena Gorzkowska stanęła na szczycie Makalu (8481 m n.p.m.). To pierwszy z dwóch ośmiotysięczników, który chorzowianka planuje zdobyć w ciągu dwóch tygodni. Za kilka dni wyruszy na Lhotse.

– Dwa ośmiotysięczniki przede mną – Makalu i Lhotse należące do Korony Himalajów i Karakorum. Mam nadzieję, że uda się zdobyć oba w przeciągu 14 dni i takie jest wyzwanie – mówiła Magdalena Gorzkowska przed rozpoczęciem wyprawy.

W Himalaje wyruszyła 7 kwietnia. Po trekkingu zameldowała się w bazie pod Makalu, następnie przeszła aklimatyzację. Atak szczytowy był planowany między 15 a 18 maja.

„Wiem, że to może być najtrudniejsze ok. 30h w moim życiu. Jestem bardzo skupiona i zdeterminowana. Podchodzę do tego zadania z ogromną pokorą i wiarą w sukces. Nasz plan może ulec przesunięciu o maksymalnie jeden dzień, 16-go powrócić mają silne wiatry. Trzymajcie mocno kciuki i wysyłajcie mi dużo ciepła! Będę walczyć, lecz zdrowie i życie oczywiście pozostaną priorytetem” – pisała Gorzkowska w mediach społecznościowych przed rozpoczęciem wspinaczki do obozu trzeciego.

Chorzowianka stanęła na szczycie Makalu 15 maja, o godz. 9.15. Poinformowała o tym agencja organizująca wyprawę Pioneer Adventure. W grupie, która zdobyła Makalu, byli także wspinacze z Korei, Tajwanu czy Indii.

„Magdalena Katarzyna Gorzkowska z Polski zdobyła szczyt bez użycia dodatkowego tlenu. Jej wyczyn był godny pochwały” – czytamy na stronie agencji z Nepalu.

Teraz przed Polką zejście do bazy, a następnie transport helikopterem do bazy pod Lhotse. Na drugi z ośmiotysięczników (8516 m n.p.m.) zamierza wyruszyć w dniach 21-22 maja. Atak szczytowy planowany jest w okolicach 25 maja.

Przypomnijmy, że Magdalena Gorzkowska to była lekkoatletka TS AKS Chorzów – młodzieżowa mistrzyni Europy z 2013 r. i halowa wicemistrzyni świata z 2016 r. (w sztafecie 4×400 m). Po tym, jak zdobyła Mont Blanc, zamieniła bieżnię na górskie wyprawy. Stanęła już także na szczycie Aconcagui i Kilimandżaro, zaś 17 maja 2018 r. – na Mount Everest, jako najmłodsza Polka (w wieku 26 lat i 17 dni).

W wyprawach w Himalaje Gorzkowską wspiera m.in. firma InPost oraz Miasto Chorzów.

Zobacz, co o Makalu i Lhotse mówiła Magdalena Gorzkowska

CHORZOWIANKA RUSZA W HIMALAJE

?Magdalena Gorzkowska, chorzowska himalaistka ma zamiar zdobyć dwa ośmiotysięczniki – Makalu i Lhotse – w ciągu 14 dni. To niełatwe wyzwanie to tak naprawdę początek wielkiego zadania. Magda jako pierwsza Polka w historii ma zamiar zdobyć wszystkie ośmiotysięczniki. Jej wyprawę wspiera Miasto Chorzów ?

Opublikowany przez Chorzowianin Piątek, 5 kwietnia 2019

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości