Znamy kolejne gwiazdy i atrakcje Memoriału Kusocińskiego

Znamy kolejne gwiazdy i atrakcje Memoriału Kusocińskiego
Iga Baumgart-Witan będzie jedną z gwiazd Memoriału Janusza Kusocińskiego Fot. Materiały organizatora memoriału

16 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie zobaczymy m.in. Igę Baumgart-Witan, amerykańskie płotkarki Briannę Rollins i Nię Ali, czy nowozelandzkiego kulomiota Tomasa Walsha. Będzie także nietypowe wydarzenie. Grupa rekonstrukcyjna odtworzy bieg na sto metrów z 1939 roku.

„Perełka”. Tak o Stadionie Śląskim mówi Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Padają także inne nazwy: „mekka” oraz „dom polskiej lekkoatletyki”. Chorzowski obiekt jest w pełni przystosowany do organizowania najważniejszych imprez „królowej sportu”. Także tych rangi światowej.

16 czerwca na Stadionie Śląskim po raz drugi z rzędu odbędzie się Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego. W jubileuszowej 65. edycji zobaczymy sporo znanych zawodników z zagranicy i Polski.

– Nie chcemy ujawnić wszystkich nazwisk już teraz, będziemy stopniowo, aż do samego memoriału, odkrywać karty – powiedział Sebastian Chmara, wiceprezes PZLA i dyrektor memoriału Janusza Kusocińskiego.

– Gwiazdy możemy zagwarantować, bo reprezentacja Polski jest potęgą w Europie, wygrywamy klasyfikacje medalowe na dużych imprezach. Wystarczy nam więc zaprosić naszą kadrę, a już będziemy mieli gwiazdy – uśmiechnął się Chmara. – Nasi zawodnicy są jednak bardzo wymagający, więc musimy im dobrać rywali z najwyższej półki, czyli medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy – tłumaczył wiceprezes PZLA.

W tym tygodniu poznaliśmy kolejne nazwiska uczestników memoriału. W Chorzowie zobaczymy mistrzynię olimpijską z Rio de Janeiro w biegu na 100 m przez płotki Briannę Rollins, a także srebrną medalistkę wspomnianego finału Nię Ali. Z Amerykankami powalczą polskie płotkarki Karolina Kołeczek i Klaudia Siciarz.

W pchnięciu kulą z naszymi zawodnikami Konradem Bukowieckim i Michałem Haratykiem rywalizować będzie Nowozelandczyk Tomas Walsh, brązowy medalista igrzysk olimpijskich 2016.

Na Śląskim pobiegnie także Iga Baumgart-Witan. Bydgoszczanka to silny punkt „Aniołków Matusińskiego”, czyli polskiej sztafety 4×400 m. W zeszłym roku zdobyła z nią złoty medal mistrzostw Europy w Berlinie, a w tym roku złoto halowych ME w Glasgow.

Baumgart-Witan ostatnio doznała kontuzji mięśnia czworogłowego, podczas treningu w Japonii przed nieoficjalnymi mistrzostwami świata sztafet. Nie mogła wspomóc koleżanek, te jednak poradziły sobie doskonale, pokonując w Jokohamie faworyzowane Amerykanki.

– Dwa tygodnie bez biegania to niestety duża strata. Trochę się tym denerwuję, martwię się pierwszymi startami. Jednak moja trenerka mnie uspokaja, podkreśla, że nie ma co się stresować. Sezon jest bardzo długi, potrwa aż do października – powiedziała biegaczka.

Dodatkową atrakcją 65. Orlen Memoriału Janusza Kusocińskiego będzie bieg retro – z okazji 100-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. O szczegółach poinformował Tomasz Majewski, wiceprezes PZLA ds. organizacyjnych i międzynarodowych.

– Rekonstruktorzy odtworzą bieg na 100 m z ostatnich mistrzostw Polski przed II wojną światową. Mamy przebogatą historię i chcemy się nią pochwalić. Pokazać, gdzie byliśmy kiedyś i gdzie jesteśmy teraz – mówił Majewski. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej zadbają o szczegóły, wystąpią w strojach i butach stylizowanych na te z 1939 r.

Bilety na Memoriał Janusza Kusocińskiego można nabywać na portalu ebilet.pl. Zawody rozpoczną się 16 czerwca o godz. 14.30 (otwarcie bram od 13.00).

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości