Stadion Śląski walczy z Jokohamą o MŚ w sztafetach

Stadion Śląski walczy z Jokohamą o MŚ w sztafetach
Prezentacja śląskiej kandydatury w Monako Fot. Stadion Śląski sp. z o.o.

Już za niespełna dwa lata na Stadionie Śląskim może odbyć się wielka lekkoatletyczna impreza rangi światowej. Kandydatura o nazwie #Silesia2021 rywalizuje z japońską Jokohamą o organizację nieoficjalnych MŚ w sztafetach.

W niedzielę, 9 czerwca podczas obrad Rady IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych) w Monako miały miejsce oficjalne prezentacje kandydatur do organizacji IAAF World Relays w roku 2021.

Swoje propozycje przedstawiły Jokohama i Śląskie ze Stadionem Śląskim, jako miejscem rozgrywania imprezy. W sierpniu tego roku Rada IAAF podejmie decyzję, kto będzie organizatorem kolejnych mistrzostw świata w sztafetach (zawody odbędą się w maju 2021 r.).

W obecności prezydenta IAAF Sebastiana Coe kandydaturę #Silesia2021 przedstawiał Marek Plawgo, były lekkoatleta. Polski Związek Lekkiej Atletyki reprezentowali: prezes Henryk Olszewski oraz dyrektor ds. międzynarodowych Piotr Długosielski, a Stadion Śląski – prezes spółki Krzysztof Klimosz.

Przed polską kandydaturą prezentowała się Jokohama – organizator tegorocznych MŚ w sztafetach.

– Nasza prezentacja była bardzo dobrze przygotowana, czego dowodem są pochlebne głosy, które padły m.in. ze strony Norwega Sveina Arne Hansena, prezydenta European Athletics, czyli Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki, czy Alberto Juantoreny, słynnego zawodnika trenowanego przed laty przez polskiego szkoleniowca. Pamiętajmy jednak, że Japończycy znani są z perfekcyjnej organizacji i dobrze przygotowanej infrastruktury. Naszymi atutami są z pewnością: sam obiekt – Stadion Śląski i jego położenie w aglomeracji – powiedział prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski.

– Podkreślaliśmy w prezentacji, że ta impreza powinna trafić także do Europy, bo poprzednie edycje odbywały się poza Starym Kontynentem. Zrobiliśmy wszystko, żeby pokazać wszystkie atutu Stadionu Śląskiego i regionu. Jestem dobrej myśli i wierzę w to, że otrzymamy organizację tej imprezy – dodał prezes spółki Stadion Śląski Krzysztof Klimosz.

Pierwsze trzy edycje MŚ w sztafetach odbyły się w stolicy Bahamów – Nassau, czwarta w tym roku w Jokohamie, gdzie polska sztafeta pań 4×400 m zdobyła złoty medal. Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz, Anna Kiełbasińska i Justyna Święty Ersetic mogłyby więc bronić złotego medalu podczas imprezy na Stadionie Śląskim.

Dotychczas reprezentacja Polski zdobyła na IAAF World Relays 6 medali, w tym 1 złoty, 4 srebrne i 1 brązowy.

Przypomnijmy, że już w niedzielę (16 czerwca) na Stadionie Śląskim odbędzie się pierwsza duża impreza lekkoatletyczna w tym roku – 65. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego. Początek o godz. 14.30 (otwarcie bram o 13.00). Szczegółowy plan mityngu w poniższym linku.

Czytaj także: Aniołki na deser. Oto program Memoriału Kusocińskiego

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa