Reklama:


#muremzateatrem Co dalej z Rozrywką?

#muremzateatrem Co dalej z Rozrywką?
Aleksandra Gajewska i Jacek Bończykfot. Paweł Mikołajczyk

Trwa akcja wsparcia dla byłej dyrektorki Teatru Rozrywki. Decyzję o jej zwolnieniu podjął Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Akcję #muremzateatrem wspiera coraz więcej fanów, którzy publikują posty w mediach społecznościowych.

Poniżej mała próbka. Wszystkie fotografie zostały udostępnione w serwisie facebook. Wśród osób wspierających akcję są między innymi Marcin Wyrostek i Andrzej Poniedzielski.

Oświadczenia w sprawie zwolnienia piszą ludzie teatru.

„Decyzja o zwolnieniu dyrektor teatru, zarówno wobec prawa jak i ogólnie przyjętych praw zwyczajowych jest niedopuszczalna”
Maciej Englert, prezes Unii Polskich Teatrów.

W sieci pojawiła się również petycja, którą można podpisać online. W momencie publikacji tego tekstu podpisało ją 2585 osób.

Aleksandra Gajewska jest aktorką, od lat związana była z chorzowską sceną. Była radną Sejmiku Województwa Śląskiego IV kadencji, w latach 2010-2014 wicemarszałkiem województwa z ramienia Platformy Obywatelskiej. Dyrektor naczelną teatru została przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi, zastępując na tym stanowisku Dariusza Miłkowskiego.

Co się wydarzyło?

29 maja:

Cała sprawa ma swój początek 29 maja, kiedy w Teatrze Rozrywki miała miejsce konferencja prasowa dotycząca „Hotelu Westminster”, najnowszej premiery w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Reżyser Jerzy Bończak w prywatnej rozmowie (aczkolwiek rejestrowanej przez jeden z portali internetowych) z Aleksandrą Gajewską pozwolił sobie na kilka uwag dotyczących obecnych na sali reprezentantek Urzędu Marszałkowskiego. W nagraniu słychać, że dyrektorka teatru próbuje strofować reżysera za zbyt ostre wypowiedzi.

29 maja:

Teatr Rozrywki wydaje oświadczenie:

Oświadczenie dotyczące artykułu opublikowanego przez portal Silesia24.Teatr Rozrywki informuje, że nagranie…

Opublikowany przez Teatr Rozrywki Środa, 29 maja 2019

4 czerwca:

Odwołanie Aleksandry Gajewskiej, pełniącej funkcję dyrektora Teatru Rozrywki 

5 czerwca:

Powołanie na stanowisko p.o. dyrektora Marka Myszkowskiego do czasu rozstrzygnięcia nowego konkursu na dyrektora placówki.

6 czerwca:

Rezygnację ze stanowiska dyrektora artystycznego ogłasza Jacek Bończyk, który wspólnie z Aleksandrą Gajewską tworzył duet zarządzający teatrem.

7 czerwca:

Pracownicy Teatru Rozrywki przekazują w piątek w samo południe marszałkowi województwa śląskiego Jakubowi Chełstowskiemu list otwarty, w którym nie zgadzają się na odwołanie dyrektor teatru Aleksandry Gajewskiej

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa