Rynek 7. Tu rusza nowa galeria. Na początek warsztaty z… przyszłości

Galeria Rynek 7 rusza w Chorzowiefot. Paweł Mikołajczyk

Miejsce idealne, bo widok prosto na nowy Rynek, a też sąsiedzi nie byle jacy. Galeria Rynek 7 powstała tuż nad Kawiarnią Kamienica, gdzie już toczy się życie kulturalne.

– Chcę zapraszać tutaj artystów, którzy będą mogli pokazać swoje dzieła, ale też, żeby wspólnie z nimi tworzyć sztukę – mówi Kaja Renkas, gospodyni galerii.

Kaja Renkas jest absolwentką grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2011 roku prowadzi działalność pedagogiczną w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. W roku 2010 na tejże uczelni obroniła pracę doktorską. 

Przez ostatnie trzy dni w galerii Rynek 7 odbywały się warsztaty, którego głównym bohaterem był Stanisław Lem i jego twórczość. W zajęciach brała udział chorzowska młodzież, a prowadził je Julio Broca, meksykanin, który uwielbia twórczość Lema.

– Dzisiaj czujemy się zagubieni w świecie technologii i wirtualnej rzeczywistości, a Stanisław Lem jest bardzo dobrym kompasem – twierdzi Julio Broca.

Julio Broca jest projektantem i socjologiem. Był gościem specjalnym na Międzynarodowe Biennale Plakatu w Kolorado. Współpracował m.in. z ONZ jako redaktor i konsultant ds. wizerunku. Rozwija badania nad zjawiskami artystycznymi i socjologicznymi. Jest współtwórcą najbardziej prestiżowych projektantów latynoamerykańskich: Gráfica Latinoamericana Siglos XX i XXI. Obecnie jest profesorem w Szkole Sztuk Plastycznych i Audiowizualnych w Puebla w Departamencie Sztuki Cyfrowej.

Oficjalne otwarcie galerii już jutro podczas SAMOVOLKI, imprezy zorganizowanej z okazji Święta Miasta Chorzów. Prace z warsztatów będzie można oglądać w siedzibie #Wolki przy ul. Wolności 3.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa