Nowe znaki na mieście. Bo jeż to dobry zwierz

Nowe znaki na mieście. Bo jeż to dobry zwierz
Kierowco zwolnij. Uważaj na jeże. Nowy znak na chorzowskich drogach.Fot.: UM Chorzów

Od kilku dni w Chorzowie można zaobserwować znaki zwracające uwagę na jeże. Jest to element szerszej kampanii grupy TAURON Polska Energia „Jeż MegaZwierz” mającej chronić te pożyteczne zwierzęta.

Jeże chronią ogrodowe uprawy zjadając żuki, chrząszcze, pędraki, gąsienice i ślimaki. Są niezwykle pożyteczne, dlatego warto się im odwdzięczyć w szczególnie trudnym dla nich czasie letnich upałów. Oto kilka rad, jak pomóc jeżom przetrwać czas suchej, słonecznej pogody:

 ► Wystaw w ogrodzie płaski półmisek z wodą. Chętnie skorzystają z niej spragnione zwierzęta, w tym jeże. 
►  Nie zostawiaj w półmisku mleka. Jeże nie trawią laktozy, więc mleko jest dla nich śmiertelnie niebezpieczne. 
►  Jeże potrzebują cienia. Chętnie wiją gniazda w kompostownikach, gdzie mogą znaleźć sporo pożywienia. 
►  Jeśli zlokalizowałeś gniazdo jeży w swoim ogrodzie, chroń je przed dostępem psów. 
► Zabezpiecz studzienki, kanały, a na brzegach oczka wodnego rozstaw drewniane drabinki, by jeż mógł wspiąć się po nich na brzeg.
► Nie zabieraj jeża, który chodzi po działce i szuka wody lub pokarmu. – W okresie letnim młode jeże często wychodzą z ukrycia już około godziny 16-17 i szukają pożywienia.
► Jeśli jeż wpadł do studzienki, kanału, tunelu i jest wychłodzony i odwodniony – przygotowujemy wodę miodową: 1/2 szklanki ciepłej wody +1 łyżeczka do herbaty miodu + szczypta soli. Letni płyn podajemy do picia. Układamy jeża na ciepłym podłożu.
► Jeśli jeż utknął w płocie – jeśli jeż jest w dobrej formie wycinamy siatkę, wypuszczamy na wolność. Jeśli jeż jest w kiepskiej kondycji szybko trzeba odwiedzić lecznicę.
► Jeżeli pies rozkopał gniazdo jeża – sprawdzamy czy jakiś jeż ucierpiał w wyniku ataku psa. Jeśli tak się stało należy zabrać ranne zwierzę lub zwierzęta do lecznicy. Jeśli jeże nie doznały żadnego szwanku układamy liście i trawę w kopczyk.
► Przy koszeniu, zwłaszcza wysokiej trawy, najlepiej rozpocząć pracę od środka ogrodu. Dzięki temu zabiegowi zwierzęta będą mogły uciec na boki. Po wykoszeniu środkowego pasa warto jest zrobić kilkuminutową przerwę, to da zwierzętom szansę na ucieczkę.
► Nigdy nie wypalaj traw w ogrodzie!

Całą akcję zainicjowali pracownicy grupy TAURON Polska Energia. Więcej informacji w filmie poniżej.

Jeż Mega Zwierz

Jeż to MegaZwierz! Pracownik TAURON Dystrybucja pomaga jeżom. ? Jak zaczęła się ta historia? Piotr Gleńsk opowiada o swojej pasji oraz o tym, jak pomóc tym małym, ale bardzo pożytecznym zwierzętom. #JeżMegaZwierz

Opublikowany przez TAURON Polska Energia Piątek, 28 czerwca 2019

Z drugiego filmiku można dowiedzieć się, jak zbudować bezpieczny domek dla jeża.

Domek dla jeża

Kolejna odsłona cyklu o ogrodowym superbohaterze. ? Piotr Gleńsk z TAURON Dystrybucja opowiada o domkach dla jeży, które sam skonstruował. Zobaczcie, w jaki sposób mogą one pomóc kolczastym ssakom. ?#JeżMegaZwierz

Opublikowany przez TAURON Polska Energia Sobota, 6 lipca 2019

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa