Miasto ma propozycje w sprawie działki przy Parku Śląskim

Teren Parku Śląskiego chroniony jak krakowska starówka albo ulica Piotrkowska w Łodzi? Miasto ma propozycję w sprawie parku.

Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa spotkał się dziś z mediami i przedstawił stanowisko miasta w sprawie działki po Ośrodku Postępu Technicznego.

Najpierw przypomniał, że wycinka drzew na terenie działki należącej do prywatnego właściciela jest decyzją administracyjną.

Tutaj opublikowaliśmy pełne oświadczenie miasta w tej sprawie.

– Mamy obowiązek wydania takiej decyzji tak samo, jak nie możemy odmówić rejestracji samochodu, w związku z tym, że są korki – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Przypomniał, że każdy ma prawo złożyć stosowny wniosek i dostać pozytywną decyzję, jeśli wniosek spełnia wszystkie warunki ustawowe. Dodał, że za każde wycięte drzewo w Chorzowie zawsze miasto oczekuje zasadzeń zastępczych.

W związku z tym, że temat wycinki drzew na terenie działki porusza wielu mieszkańców, zaprosił zarząd województwa na spotkanie do Urzędu Miasta w Chorzowie, podczas którego przedstawi dwie propozycje:

Po pierwsze: kupno terenu przez Park Śląski SA.

– Jeśli ten teren jest ważny dla marszałka, to najlepszym rozwiązaniem, który zabezpieczyłby go w sposób trwały, byłoby kupno tego terenu z rak prywatnych – dodaje zastępca prezydenta Chorzowa.

Po drugie: stworzenie na terenie Parku Śląskiego – parku kulturowego.

– Jest to rozwiązanie, które służy ochronie bardzo ważnych obszarów o charakterze kulturowym. W Polsce tak funkcjonuje Stare Miasto w Krakowie, ulica Piotrkowska w Łodzi czy nawet zabytkowa hałda w Tarnowskich Górach. To zabezpieczy ten teren przed nieodpowiedzialnym działaniami publicznych albo prywatnych podmiotów – przekonuje M. Michalik.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa