Reklama:


Miasto do marszałka: To jedyny scenariusz, dzięki któremu unikniemy wycinki

Miasto do marszałka: To jedyny scenariusz, dzięki któremu unikniemy wycinki
Urząd Miasta w ChorzowieFot. Marcin Śliwa

W czwartek Chorzów zaproponował rozwiązanie problemu związanego z działką przy Parku Śląskim. Dziś prezentujemy pełną treść listu miasta do marszałka województwa Śląskiego

Czytaj też: Urzędnik odkrywa sekrety Chorzowa

Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa zaapelował do marszałka województwa, aby włączył teren w granice parku.

– To na razie jedyny scenariusz, dzięki któremu unikniemy wycinki drzew. Społecznicy i mieszkańcy wielokrotnie podkreślali, że działka jest naturalnym przedłużeniem parku i wymaga specjalnej ochrony – wyjaśnia wiceprezydent.

Aby tak się stało, zdaniem zastępcy prezydenta, zarząd województwa Śląskiego powinien odkupić działkę, która obecnie znajduje się w rękach prywatnych i przyłączyć ją do parku.

Wcześniejsze wypowiedzi marszałka, a także list skierowany do urzędu, dawały władzom miasta nadzieję, że Urząd Marszałkowski przychyli się do chorzowskiej propozycji.

– Bardzo zdziwiła nas wczorajsza, negatywna reakcja pana marszałka. Mamy jednak nadzieję, że wcześniejsze deklaracje o kluczowej roli Parku Śląskiego są nadal aktualne i uda nam się wspólnie zapobiec wycince – podkreśla wiceprezydent Chorzowa.

Poniżej pełna treść listu do marszałka województwa Śląskiego:

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na Pana pismo, podkreślamy że jesteśmy zgodni co do kluczowej roli Parku Śląskiego – to dobro wspólne, o które musimy dbać. Dlatego nasza propozycja to przyłączenie działki należącej do spółki Green Park Silesia do Parku Śląskiego. Tylko włączenie tego terenu w granice parku, jest gwarancją zachowania jej obecnego charakteru – miejsca zalesionego. Aby tak się stało, Zarząd Województwa Śląskiego powinien odkupić działkę, która w 2017 roku (zgodnie z decyzją wojewody) została sprzedana przez Skarb Państwa.

Pana stanowisko w sprawie wycinki drzew, organizacja okrągłego stołu i liczne wypowiedzi w mediach, pozwalają nam wierzyć, że kwestia otuliny Parku Śląskiego jest dla Pana Marszałka niezwykle ważna i sprawa zostanie potraktowana priorytetowo.

Proponujemy również uchwalenie w porozumieniu z samorządem województwa i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków parku kulturowego na terenie Parku Śląskiego. Park kulturowy jest formą ochrony prawnej obszarów szczególnie cennych pod względem historycznym i społecznym. Taka decyzja zabezpieczy Park Śląski na lata.

Wracając do kontrowersyjnej sprawy wycinki drzew, informujemy, że obowiązujące przepisy nie pozwoliły nam na wydanie innej decyzji. Zgodnie z prawem urząd musiał wyrazić zgodę na wniosek spółki Green Park Silesia.

Jesteśmy przekonani, że wiele kwestii dotyczących Parku Śląskiego można było wyjaśnić i uzgodnić, gdyby wcześniej doszło do spotkania z Panem Marszałkiem. Dlatego ponawiamy naszą prośbę i prosimy o spotkanie.

Marcin Michalik,
Zastępca Prezydenta Miasta

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości