Reklama:


Złoto-modre fany pojawiły się na Wolności

Żółto-niebieskie flagi na ul. Wolnościfot. Mariusz Banduch

Główny deptak w Chorzowie został udekorowany dziesiątkami flag Górnego Śląska. Wszystko to z okazji Dnia Śląskiej Flagi, który od 8 lat obchodzony jest 15 lipca.

Ulica Wolności zmieniła barwy na żółto-niebieskie, czyli złoto-modre. 41 górnośląskich flag zawisło na ul. Wolności. Największa, o powierzchni 12 metrów kwadratowych zamontowana zostanie na szczycie Szybu Prezydent.

– W tym roku to dzięki Wam drodzy mieszkańcy Chorzowa nasza Wolka jest Złoto Modro. Dzisiaj przypominamy o Śląskiej Autonomii, którą nasze województwo cieszyło się w latach XX i XXX dwudziestego wieku – przypomina Krzysztof Szulc z Ruchu Autonomii Śląska.

Akcję realnie wsparli mieszkańcy Chorzowa, którzy przekazali środki na zakup większości z flag. Urząd Miasta wydał zgodę na zawieszenie ich w przestrzeni miejskiej.

Dzień 15 lipca na święto śląskiej flagi został wybrany nieprzypadkowo. Wszystko za sprawą byłego posła i europosła Marka Plury, który swego czasu rzucił taki pomysł. 15 lipca 1920 r. Sejm RP przyjął konstytucję, która zawierała statut organiczny Województwa Śląskiego.

– Śląsk wniósł ogromny wkład przemysłowy i kapitałowy w odradzający się kraj, co stało się podstawą jego rozwoju. Tak powstał nasz region w nadziei i radości, że w wolnej Polsce każdy Ślązak będzie czuł się dobrze ze swą tożsamością i mową. Te wartości symbolizują śląskie barwy – przekonuje Marek Plura.

Jak mówi Krzysztof Szulc, autonomia była obietnicą polskich władz dla mieszkańców Górnego Śląska, gwarantowała dużą niezależność od władz centralnych. – Niestety, ta obietnica okazała się tylko wabikiem i już w latach dwudziestych władze samorządowe Górnego Śląska przekonały się, jak Polska wywiązuje się z danej Ślązakom obietnicy autonomii – dodaje chorzowski działacz RAŚ.

Chorzów 15 lipca 2019 godz. 6:47 Dziyń Slonski fany 🙂 W tym roku to dzięki Wam drodzy mieszkańcy Chorzowa nasza Wolka…

Opublikowany przez Krzysztof Szulc Niedziela, 14 lipca 2019

Chorzów świętowanie rozpoczął już w niedzielę. Na Rynku odbył się happening pt. „Silesian Human Flag” współorganizowany ze Związkiem Górnośląskim. Jego działacze rozdawali balony i flagi w barwach naszego regionu. Oprócz tego żywą flagę wykonał Aleksander Lechniak. To akrobata, który zasłynął ostatnio wykonaniem flagi bez zabezpieczenia na szczycie Łomnicy.

Jak przekonuje Urząd Miasta, w Chorzowie przywiązanie do regionu jest bardzo silne, stąd współpraca z regionalistami i flagi na głównym deptaku.

Za flagę Górnego Śląska już od kilkuset lat uznawane są poziomo ułożone pasy o barwie żółtej (złotej) i niebieskiej (błękitnej). To kolory, którymi posługiwali się śląscy Piastowie. Oprócz herbu, czyli złotego orła piastowskiego na niebieskim tle, to właśnie flaga jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Górnego Śląska.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości