Reklama:


Prezydent Andrzej Kotala z propozycją do marszałka

Konferencja dotycząca działki po byłym OPTFot.: Jakub Grygiel

1,8 mln złotych na zakup działki i zasadzenie 10 tysięcy drzew w Chorzowie. To propozycja Andrzeja Kotali, prezydenta miasta, którą przedstawił na briefingu prasowym przed Urzędem Miasta.

– Chorzów kładzie na stół konkretne pieniądze: milion osiemset tysięcy złotych. Mam nadzieję, że te środki przekonają pana marszałka do odkupienia terenu od spółki Green Park Silesia i włączenia go w granice parku. Tak jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu: to jedyny scenariusz, który uchroni drzewa przed wycinką – wyjaśnił prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Skąd kwota prawie dwóch milionów złotych? To środki, które trafiły do Urzędu Miasta ze sprzedaży działki.

– Przypominam, że teren nigdy nie należał do miasta, działka była własnością Skarbu Państwa. Moją rolą było jedynie wykonanie decyzji wojewody – podkreśla prezydent.

Zgodnie z prawem zdecydowana większość środków z tego typu transakcji trafia do Skarbu Państwa, czyli 75% kwoty uzyskanej w przetargu. Pozostała część (25%) zasila budżet miasta. Właśnie tę część, czyli 1 800 000 zł Chorzów jest gotowy przekazać marszałkowi, jeśli zarząd województwa podejmie decyzję o zakupie działki i przyłączeniu jej do parku.

– Proszę, żeby pan Marszałek ponownie rozważył chorzowską propozycję. Wierzę, że zależy mu na ochronie otuliny Parku Śląskiego – dodaje prezydent Chorzowa.

Dodatkowo prezydent Chorzowa zapowiedział zasadzenie 10 tysięcy nowych drzew na terenie miasta jeszcze do końca obecnej kadencji.

Podczas konferencji prezydent miasta zwrócił też uwagę na niepokojące działania niektórych polityków.

– Doskonale widać, że sprawa działki przy MTK stała się dla wielu idealnym pretekstem do realizowania swoich politycznych celów. Przed kamerami i mikrofonami bardzo chętnie stają prezydent Katowic i jego radni. Mam powody, aby twierdzić, że zamiast rozwiązań szukają oni sensacji i medialnej wrzawy, która w przyszłości ma usprawiedliwić zakusy Katowic na chorzowski park. Nie będzie mojej zgody na odebranie parku chorzowianom – podkreślił stanowczo prezydent Andrzej Kotala.

W spotkaniu Okrągłego Stołu ws. Parku Śląskiego, które odbędzie się dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim weźmie udział Mariola Roleder, zastępca prezydenta Chorzowa, która w Urzędzie Miasta w Chorzowie nadzoruje m.in. Wydział Geodezji, Wydział Zarządzania Nieruchomościami oraz Wydział Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości