Memoriał Skolimowskiej. Znamy pierwsze gwiazdy mityngu na Śląskim

Memoriał Skolimowskiej. Znamy pierwsze gwiazdy mityngu na Śląskim
Memoriał Kamili Skolimowskiej będzie drugą dużą imprezą lekkoatletyczną na Stadionie Śląskim w 2019 r.Fot. Marcin Bulanda

14 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się Memoriał Kamili Skolimowskiej. Kibice obejrzą zawody za darmo. Gwiazd tradycyjnie nie zabraknie.

Po raz drugi z rzędu impreza poświęcona mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem z Sydney (2000) Kamili Skolimowskiej zostanie zorganizowana w „Kotle czarownic”. Ubiegłoroczny mityng przyciągnął na trybuny Stadionu Śląskiego ponad 41 tysięcy kibiców.

W tym roku – w sobotę, 14 września – również warto będzie wybrać się na Śląski, gdyż Memoriał Kamili Skolimowskiej będzie dla gwiazd lekkoatletyki praktycznie ostatnią możliwością na sprawdzenie formy przed mistrzostwami świata (te odbędą się wyjątkowo późno, bo dopiero w dniach 28 września – 6 października w katarskiej Dosze).

Organizatorzy zawodów rozpoczęli przedstawianie zagranicznych gwiazd mityngu. W Chorzowie zobaczymy rosyjską skoczkinię wzwyż Mariję Łasickiene oraz nowozelandzkiego kulomiota Toma Walsha.

Oboje powracają na Stadion Śląski, gościli na nim 16 czerwca podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego. Łasickiene była bezapelacyjnie najlepsza w skoku wzwyż (2,02 m). Walsh także stanął na najwyższym stopniu podium. Pchnął kulę na odległość 22,18 m, pokonując o 20 cm mistrza Europy z Berlina (2018) Michała Haratyka.

Od tych zawodów obie gwiazdy jeszcze poprawiły swoje najlepsze tegoroczne wyniki (na tym samym mityngu, w Ostrawie). Walsh uzyskał wynik 22,27 m, zaś Łasickiene pokonała poprzeczkę zawieszoną na 2,06 m. Rosjanka usiłowała pobić w Czechach rekord świata (atakując 2,10 m), ale bezskutecznie.

Z Łasickiene rywalizować będzie najlepsza Polka w skoku wzwyż Kamila Lićwinko, zaś Walsha postarają się pokonać nasze gwiazdy – wspomniany Haratyk oraz Konrad Bukowiecki.

Mityng poświęcony jest pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej, zmarłej przedwcześnie w 2009 roku Kamili Skolimowskiej. Pierwsze osiem edycji zawodów odbywało się w Warszawie. W 2018 roku Memoriał zagościł na Stadionie Śląskim, a na trybunach zasiadło 41226 kibiców. Lepszą frekwencję na zawodach lekkiej atletyki w Polsce zgromadził jedynie legendarny mecz Polska – USA w 1958 r. (na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie).

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa