Czujesz się bezpiecznie? Poznaj MDS

Zajęcia z MDS odbywają się w MDK BATORY we wtorki i czwartkiFot.: M. Banduch

Dalajlama, Jean-Claude Van Damme, 50 Cent. Co ich łączy? Wszystkich ochraniał Fred Mastro, twórca Mastro Defence System. Opracowane przez niego techniki samoobrony można poznać na warsztatach w MDK BATORY, które prowadzi Maciej Burdyński.

Czym jest MDS?

Jak mówi jego twórca Fred Mastro, MDS to hybryda stworzona z wielu systemów, którego bazę stanowią Silat oraz filipińskie sztuki walki z elementami BJJ, Krav Maga i MMA. Takie połączenie daje mieszankę wybuchową, której celem jest maksymalna skuteczność w realnej konfrontacji, gdzie stawką często jest zdrowie lub życie. Należy podkreślić, że MDS nie jest kolejną metodą walki wręcz, lecz kompletnym systemem samoobrony, kładącym nacisk na wykorzystywanie biomechaniki ciała przeciwnika oraz psychologii.

Treningi w MDK BATORY prowadzone są przez Macieja Burdyńskiego, który jak sam o sobie mówi jest reprezentantem pokolenia Wejścia Smoka. Ze sportami i sztukami walki związany jest od 1984 roku. Trenował m.in. Karate Kyokushinkai, Judo, Aikido oraz Tradycyjne Chińskie Sztuki Walki, potocznie w zachodnim kręgu kulturowym nazywane Kung Fu (tutaj w szczególności Tai Chi Chuan style Yang oraz Chen, a także Yiquan). Jako praktyk Tai Chi Chuan zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Polski – był to rok 1997. Maciej ma przeszło 20 lat doświadczenia jako instruktor Tai Chi Chuan oraz Yiquan.

– Najważniejsza z perspektywy MDS jest profilaktyka. Nie należy wchodzić w ciemne bramy, ani w grupkę pijanych chuliganów. Za wszelką cenę należy unikać sytuacji zagrożenia – podkreśla Maciej Burdyński, instruktor MDS Chorzów/Katowice.

Nacisk na aspekt psychologiczny i uważność sytuacyjną w szczególny sposób wyróżnia MDS. Kursanci poza poznaniem technik walki wręcz i podniesieniem ogólnej sprawności fizycznej, głównie uczą się radzenia sobie ze stresem oraz rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Są to niezwykle ważne umiejętności, które przydają się również w życiu codziennym.

MDS jest otwarty na każdego. Wiek, płeć czy poziom sprawności ruchowej nie mają tutaj znaczenia, ponieważ każdy ma prawo być zdolnym do obrony siebie i bliskich. Najlepszym przykładem jest 82 latek z Belgii, który również jest aktywnym praktykiem MDS. W Chorzowie na razie nie ma na zajęciach osoby w podobnym wieku, choć to się jeszcze może zmienić. Zajęcia odbywają się w MDK BATORY we wtorki i czwartki od 20.00 do 21.30.

Wszyscy zainteresowani rozpoczęciem swojej przygody z Mastro Defence System mogą wziąć udział w seminarium organizowanym w sobotę 24 sierpnia w MDK BATORY, MDS Level 1: Fundamentals – Chorzów, które poprowadzi Marcin Michalik-Lipka, oficjalny przedstawiciel MDS w Polsce. Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnego profilu Chorzowskiej sekcji MDS oraz oficjalnej strony organizacji.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa