Reklama:


Kryzys laktacyjny – jak wspierać laktację, gdy zaczyna brakować pokarmu?

Kryzys laktacyjny – jak wspierać laktację, gdy zaczyna brakować pokarmu?

Początki karmienia piersią bywają bardzo trudne, szczególnie dla młodych, nieposiadających doświadczenia matek.

Wiele z nich boryka się z brakiem pokarmu i nie wie, w jaki sposób sobie z nim poradzić. Często rodzi to lęk o zdrowie oraz samopoczucie niemowlęcia i prowadzi do zdenerwowania u kobiety. Na szczęście są sposoby pozwalające na skuteczne rozwiązanie problemów laktacyjnych.

Kryzys laktacyjny – co to takiego?

Pod nazwą tą kryje się chwilowy niedobór pokarmu, pojawiający się zazwyczaj na początku karmienia oraz w okresie występowania u dziecka skoków rozwojowych. Jest on spowodowany dopasowaniem składu oraz kaloryczności mleka do potrzeb niemowlęcia, które zmieniają się co kilka miesięcy. Organizm matki potrzebuje kilku dni na dopasowanie się do nowych wymagań, co zazwyczaj objawia się zmniejszoną produkcją mleka. Kryzysy laktacyjne najczęściej pojawiają się ok. 3 i 6 tygodnia karmienia piersią, a później w 6 i 9 miesiącu. Często są one powodem stresu i obaw matki. Jak sobie z nimi poradzić?

Częste i prawidłowe karmienie

Za produkcję pokarmu odpowiedzialna jest prolaktyna, czyli hormon wytwarzany podczas ssania przez niemowlę piersi i pobudzania w ten sposób zakończeń nerwowych, znajdujących się w sutkach matki. Im częściej przystawia się dziecko do piersi, tym intensywniej stymuluje się ją do wytwarzania pokarmu. W czasie problemów laktacyjnych warto podejmować próby karmienia nawet co 1,5 godziny, natomiast w nocy co 3-4 godziny. Do nocnych karmień należy przywiązywać szczególną wagę, ponieważ to właśnie wtedy poziom prolaktyny w organizmie jest największy. Warto również skupić się na technice karmienia – nieprawidłowe przystawianie do piersi może utrudniać ssanie, a tym samym zniechęcać do tej czynności dziecko.

Herbatki pobudzające laktację

Specjalnie skomponowane herbatki, zawierające odpowiednią mieszankę ziół i owoców, takich jak koper włoski, werbena, malina, czy kozieradka pozytywnie wpływają na produkcję mleka. Ponadto pomagają pokryć zapotrzebowanie na płyny, które w okresie karmienia znacznie się zwiększa, działają kojąco i uspokajająco, a do tego doskonale smakują. Warto włączyć je do codziennej diety, by zmniejszyć problemy związane z niedoborem mleka.

Zobacz: https://humana-baby.pl/produkt/humana-herbatka-dla-karmiacych-mam/

Konsultacja z doradcą laktacyjnym

Jeśli proponowane wcześniej sposoby nie skutkują, a kryzys laktacyjny trwa dłużej niż kilka dni, warto skontaktować się z doradcą laktacyjnym. Pomoże on wybrać najlepszą pozycję do karmienia, doradzi jak prawidłowo przystawiać niemowlę do piersi, odpowie na wszelkie pytania dotyczące diety matki karmiącej, a w razie potrzeby posłuży radą dotyczącą odciągania i późniejszego przechowywania mleka. Wykluczy również możliwość wstąpienia różnorodnych schorzeń, takich jak stan zapalny piersi, czy zastój pokarmu w kanalikach mlecznych.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości