Najczęstsze choroby zębów i dziąseł

Najczęstsze choroby zębów i dziąseł

Stomatologia to dział medycyny zajmujący się schorzeniami i wadami rozwojowymi zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej.

Choroby zębów mogą sygnalizować poważne schorzenia organizmu. Mogą też być przyczyną wielu kompleksów o podłożu estetycznym i związanego z tym złego samopoczucia.

W zdecydowanej większości przypadków wystarczą dwie wizyty kontrolne w roku i codzienna podstawowa higiena jamy ustnej, aby cieszyć się zdrowym i estetycznym uzębieniem do późnej starości. Zabiegi stomatologii zachowawczej eliminują wszelkie zmienione chorobowo tkanki zęba i skutecznie odbudowują powstałe ubytki.

Postęp technologiczny w ortodoncji i protetyce umożliwia uzupełnienie wszelkich ubytków za pomocą najnowocześniejszych procedur, czyli implantów. Stosowane w nowoczesnych placówkach, jak przykładowo centra medyczne Scanmed: https://scanmed.pl/specjalizacje/stomatologia, bezbolesne zabiegi, najnowocześniejsze materiały dentystyczne i sprzęt zabiegowy sprawiają, że obecnie wizyta u dentysty nie jest stresująca a nagrodą jest piękny uśmiech. O wysokiej ocenie polskich stomatologów niech świadczy fakt, że cudzoziemcy wydają na ich usługi ponad 1,5 miliarda złotych rocznie.

Z jakimi schorzeniami udać się do stomatologa

Niestety nasi rodacy niechętnie odwiedzają gabinety stomatologiczne. Do odwiedzenia dentysty zmusza nas dopiero ból zęba lub krwawienie dziąseł. Czasami to zbyt późno na skuteczne wyleczenie a koszty na pewno będą większe.

Najpopularniejszym schorzeniem, szacuje się, że ma ją 90% Polaków, jest próchnica. Ta choroba zakaźna spowodowana jest brakiem higieny i konsumpcją cukru, który jest pożywką dla bakterii. Przez długi czas przebiega bezobjawowo, a gdy pojawia się ból, nadwrażliwość i ubytki pozostaje tylko leczenie kanałowe lub usunięcie zęba. We wczesnej fazie wystarcza pokrycie fluorem i załatanie ubytków.

Nadwrażliwość zębów to uszkodzenie szkliwa ochraniającego zęby. Przyczyny to wady zgryzu i dieta preferująca kwaśne smaki i napoje gazowane. Charakteryzuje jest przeszywający ból przy konsumpcji zimnego lub ciepłego jedzenia. Pomocne jest nałożenie środków bogatych w wapń i fosforany wspomagających remineralizację szkliwa i neutralizujących działanie kwasów.

Paradontoza to choroba związana z rozwojem bakterii pod kamieniem nazębnym. Przyczyna jest długotrwały stan zapalny wynikający ze złej higieny jamy ustnej. Objawy to krwawienie dziąseł, nieprzyjemny zapach, odsłonięcie szyjek zębowych, wrażliwość, cofanie się dziąseł a w rezultacie rozchwianie zębów i ich wypadanie. Leczenie w zaawansowanym stadium wiąże się ze skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym polegającym na oczyszczeniu korzenia zęba.

Zapalenie dziąseł wynika z braku higieny jamy ustnej. Objawia się opuchlizną dziąseł i białym nalotem bakteryjnym, możliwe jest krwawienie. Zdiagnozowane jest całkowicie wyleczalne.

Czy profilaktyka stomatologiczna się opłaca?

Odpowiedź może być tylko jedna, tak bardzo się opłaca, bo:

  • wcześnie wykryte schorzenia stomatologiczne są w większości całkowicie wyleczalne,
  • estetyczny wygląd poprawia nasze samopoczucie i pozwala uniknąć wielu stresów,
  • choroby zębów i jamy ustnej mogą być przyczyną wielu uciążliwych schorzeń,
  • usługi stomatologiczne w Polsce są dużo tańsze w porównaniu z resztą Europy.

Argumenty za wizytami profilaktycznymi u stomatologa można mnożyć. W trosce o dobre samopoczucie powinniśmy „zaprzyjaźnić się” z nowoczesnym fotelem stomatologicznym.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości