Tour de Pologne: Czesław Lang odwiedził Stadion Śląski

Tour de Pologne: Czesław Lang odwiedził Stadion Śląski
Czesław Lang na Stadionie Śląskim w ChorzowieFot. Tomasz Żak/slaskie.pl

Już w sobotę rozpoczyna się w Krakowie największy wyścig kolarski w naszym kraju Tour de Pologne. W niedzielę i w poniedziałek (4-5 sierpnia) kolarzy będzie można zobaczyć w Chorzowie.

Fani kolarstwa odliczają dni do rozpoczęcia 76. Tour de Pologne. W dniach 3-9 sierpnia zobaczymy w Polsce wiele gwiazd światowego peletonu. Wyścig w dużej części odbywać się będzie na Śląsku, a podczas dwóch etapów kolarzy zobaczymy w Chorzowie.

Czytaj także: Tour de Pologne przez dwa dni w Chorzowie. Sprawdź, gdzie zobaczysz kolarzy

Najpierw w niedzielę, 4 sierpnia, podczas drugiego etapu (Tarnowskie Góry – Katowice). Zawodnicy wjadą do Chorzowa od strony Bytomia, ulicą Łagiewnicką, następnie zaś udadzą się w kierunku Siemianowic Śląskich. W poniedziałek (5.08.) na Stadionie Śląskim peleton wystartuje do trzeciego etapu (z metą w Zabrzu). Po przejechaniu m.in. przez nowy rynek odbędzie się start ostry. Kolarze powrócą do „Kotła czarownic”, gdzie ścigać się będą o punkty na lotnej premii. Następnie ulicami Chorzowa skierują się w stronę Rudy Śląskiej (szczegółowe trasy przejazdów zamieściliśmy poniżej).

W tym tygodniu na Śląsk zawitał dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang. Odwiedził m.in. Stadion Śląski.

Tour de Pologne to nie tylko wyścig z udziałem najlepszych kolarzy na świecie i wielkie sportowe emocje, ale również promocja Polski. Sygnał telewizyjny trafia do stu państw na świecie i dzięki temu możemy pokazać, jak zmienia się województwo śląskie i cały kraj – mówił Czesław Lang podczas konferencji w Katowicach.

Tour de Pologne to wyścig wpisany do najwyższej klasy wyścigowej na świecie i kilkukrotnie wybrany najlepszym wydarzeniem sportowym w kraju w różnych plebiscytach. Wiemy już, że w tym roku będzie bardzo dobrze obsadzony i wystartuje w nim m.in. Rafał Majka (Bora Hansgrohe). Niestety w ostatniej chwili wycofał się Michał Kwiatkowski (Team Ineos).

Etap, który rozpocznie się na Stadionie Śląskim, to nawiązanie do najlepszych lat polskiego kolarstwa, gdy zawodnicy podczas Wyścigu Pokoju startowali i finiszowali na stadionach. Jedynym polskim triumfatorem na słynnej arenie w Chorzowie jest Stanisław Gazda z Pszczyny.

Trasa przejazdy kolarzy podczas „chorzowskich” etapów Tour de Pologne

II etap – niedziela, 4 sierpnia
Wjazd z Bytomia ul. Łagiewnicka, Krzyżowa, Katowicka, Stabika, Stacyjna, Legnicka, Rębaczy, Główna, Michałkowicka, wjazd do Siemianowic Śląskich.
Wjazd kolarzy do Chorzowa planowany jest ok. godz. 16.40 i poprzedzony będzie przejazdem ekip technicznych i reklamowych.

III etap – poniedziałek, 5 sierpnia
Start Stadion Śląski, Aleja Harcerska, ul. Parkowa, Kościuszki, Rynek, Katowicka, Nowa, Skłodowskiej, Rodziewiczówny, Plac Jana, Bożogrobców, Siemianowicka, (wjazd do Parku Śląskiego) Aleja Klonowa, Aleja Główna, Stadion Śląski. Wyjazd ze Stadionu Śląskiego bramą północną (jak przy starcie), Aleja Harcerska, ul. Parkowa, Katowicka, Gałeczki, Górnicza, Racławicka, Wita Stwosza, Długa, Wyspiańskiego, Armii Krajowej, Piekarska, Leśna, Podmiejska, Odrodzenia, Batorego, Radoszowska, wjazd do Rudy Śląskiej.
Start zawodników ze Stadionu Śląskiego zaplanowany jest o godz. 14.50 i jak w dniu poprzednim, pilotowany będzie przejazdem ekip reklamowych i technicznych. Od godziny 13.00 będzie można odwiedzić „miasteczko startowe” i spotkać się z ekipami biorącymi udział w wyścigu. 

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa