Reklama:


Chorzowski pakiet dla dzikich kotów

Chorzowski pakiet dla dzikich kotów
Fot.: M. Banduch

Urząd miasta we współpracy z chorzowskim schroniskiem dla zwierząt wspiera również najbardziej bezbronnych mieszkańców – dzikie koty.

Od kilku lat w ramach pomocy dla opiekunów dzikich zwierząt udostępniana jest karma oraz preparaty przeciw kleszczom i pchłom. W tym roku będzie można również odebrać domki chroniące zwierzaki przed niskimi temperaturami zimą.

Obecnie w mieście jest już około 35 osób pełniących rolę opiekunów dzikich kotów. Co trzeba zrobić, aby stać się jednym z nich i korzystać z pakietu? Wystarczy wypełnić wniosek i zanieść go do Urzędu Miasta. Regulamin rejestracji społecznych opiekunów kotów wolno żyjących na terenie Chorzowa znajduje się tutaj. Na podanej stronie znajdują się również wzory wymaganych wniosków o wydanie karmy i domku.

– Wolno żyjące koty pełnią ważną funkcję: skutecznie radzą sobie z miejskimi gryzoniami. Dachowce narażone są jednak na wiele niebezpieczeństw. Aby im pomóc wystarczy trochę karmy, lekarstwa i sterylizacja – to podstawy pozwalające kotom na zdrowe, bezpieczne życie na wolności – zapewnia Anna Poloczek z Wydziału Usług Komunalnych i Ekologii UM

Urząd Miasta przypomina także, że dachowce nie powinny być przeganiane i wywożone z miejsc, w których przebywają. Jednocześnie należy pamiętać, że zbyt duża ich populacja może szkodzić samym zwierzakom. Dobrym rozwiązaniem jest więc ich kastracja. Dla kotów wolno żyjących, znajdujących się pod opieką zarejestrowanych opiekunów, jest ona darmowa. Podobnie jest z chipowaniem, które ułatwia kontrolę populacji dzikich kotów.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa