Memoriał Skolimowskiej: Allyson Felix kontra „Aniołki”

Memoriał Skolimowskiej: Allyson Felix kontra „Aniołki”
Podczas Memoriału Kusocińskiego 2018 na Stadionie Śląskim walczyły: Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic i Allyson Felix. 14 września panie zmierzą się ponownie w "Kotle czarownic"Fot. Marcin Bulanda

Sześciokrotna mistrzyni olimpijska Allyson Felix powraca na Stadion Śląski. Amerykańska biegaczka zmierzy się na 400 m z najlepszymi Polkami.

Organizatorzy jubileuszowej 10. edycji LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej (wstęp na mityng jest bezpłatny) szykują dla kibiców fajerwerki na bieżni. Jedną z głównych atrakcji zawodów będzie bieg na 400 m kobiet. „Aniołki Matusińskiego”, czyli polskie biegaczki ze sztafety 4×400 m – Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Anna Kiełbasińska – powalczą z utytułowaną Allyson Felix.

Amerykanka to dziewięciokrotna medalistka olimpijska (sześć złotych i trzy srebrne medale) po raz drugi przyjedzie do Chorzowa. Poprzednio wystąpiła na Stadionie Śląskim w czerwcu 2018 r. na Memoriale Janusza Kusocińskiego. Przegrała wówczas ze Święty-Ersetic. Później Felix udała się na urlop macierzyński, a w tym sezonie powraca do rywalizacji.

Felix, która ma w dorobku także 16 medali mistrzostw świata (w tym 11 złotych), legitymuje się imponującym rekordem życiowym (49,26 s). W tym sezonie jej najlepszy wynik to 51,45 s. Dla porównania Święty-Ersetic biegała w tym roku jedno okrążenie w 50,85 s, a Baumgart-Witan 51,12 s (oba wyniki Polek padły na tegorocznym Memoriale Kusocińskiego).

Niemniej ciekawie będzie w najbardziej prestiżowej konkurencji lekkoatletycznej, czyli sprincie panów na 100 metrów. Największą gwiazdą będzie tutaj Andre De Grasse. Kanadyjczyk w 2015 roku zdobył dwa brązowe medale mistrzostw świata, a rok później podczas igrzysk w Rio de Janeiro aż trzykrotnie stawał na podium (m.in. srebro w biegu na 200 i brąz na 100 metrów). Po tych sukcesach został okrzyknięty przez opinię publiczną następcą legendarnego Usaina Bolta. Jego karierę przerwała jednak kontuzja.

Dziś wraca do świetnej dyspozycji, czego dowodem jest najlepszy wynik jaki osiągnął tego lata – 9,98 s. Podczas wrześniowych zawodów w Chorzowie jego największym rywalem będzie niegdysiejszy rekordzista świata Jamajczyk Asafa Powell. Jeden z najbardziej znanych sprinterów świata nazywany jest Mr. Sub 10. To swoisty „rekordzista świata” – 100 metrów w czasie poniżej 10 sekund Powell pokonał aż 97 razy! Kolejna szansa 14 września na Stadionie Śląskim.

Mająca bardzo udany sezon Karolina Kołeczek (w tym sezonie już dziewięć biegów poniżej 13 sekund) zmierzy się na dystansie 100 metrów przez płotki m.in. z aktualną mistrzynią Europy na tym dystansie Białorusinką Elwirą Hierman.

W pchnięciu kulą do potwierdzonych wcześniej miotaczy mających już na swoim koncie próby na 22 metry dołączył czwarty. Rywalem polskich mocarzy – Michała Haratyka i Konrada Bukowieckiego – oraz Nowozelandczyka Toma Walsha, będzie prezentujący wyborną formę Brazylijczyk Darlan Romani. W tym roku uzyskał już 22.61, a kilkanaście dni temu zwyciężył w Limie podczas Igrzysk Panamerykańskich pchając 22.07.

Na Stadionie Śląskim kibice zobaczą także m.in. skoczkinię wzwyż Mariję Łasickiene, dyskoboli Andriusa Gudžiusa czy Christopha Hartinga. Będą także polskie gwiazdy – Kamila Lićwinko, Maria Andrejczyk, Paweł Wojciechowski, Marcin Lewandowski, Ewa Swoboda, Paweł Fajdek, Adam Kszczot czy Piotr Lisek.

LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej to największy mityng lekkoatletyczny w Polsce. W 2018 roku zgromadził na trybunach Stadionu Śląskiego ponad 41 000 sympatyków sportu.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa