Mamy to! Mistrzostwa świata sztafet na Stadionie Śląskim

Mamy to! Mistrzostwa świata sztafet na Stadionie Śląskim
1 i 2 maja 2021 r. w Chorzowie odbędą się mistrzostwa świata sztafet!Fot. Marcin Bulanda

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) wybrało gospodarza mistrzostw świata sztafet w 2021 r. Kandydatura Silesia 2021 pokonała japońską Jokohamę!

Stadion Śląski po modernizacji (zakończonej w 2017 r.) został wyposażony w funkcje niezbędne do organizacji największych imprez rangi światowej. Dwukrotnie odbył się na nim Memoriał Janusza Kusocińskiego, raz Memoriał Kamili Skolimowskiej (kolejną edycję zaplanowano na 14 września), ale ambicje władz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i województwa śląskiego sięgały wyżej.

Śląska kandydatura walczyła z japońską Jokohamą o organizację IAAF World Relays, czyli mistrzostw świata sztafet. W środę IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) ogłosiło decyzję. 1 i 2 maja 2021 r. gwiazdy światowej lekkoatletyki spotkają się na Stadionie Śląskim w Chorzowie!

Fot. iaaf.org

Po trzech edycjach na Bahamach i czwartej zorganizowanej w tym roku Jokohamie mistrzostwa świata sztafet po raz pierwszy zawitają do Europy.

– Jesteśmy pewni, że ludzie na Śląsku stworzą wspaniałą atmosferę. Polska to jedna z naszych najaktywniejszych federacji, która cieszy się zasłużoną reputacją. Organizowała znakomite wydarzenia lekkoatletyczne, przyciągając tłumy kibiców. Jestem zachwycony, że zorganizujemy tam kolejny event z World Athletics Series za niecałe dwa lata – powiedział szef IAAF Sebastian Coe.

– Stadion Śląski udowadnia, że jest najlepszym lekkoatletycznym obiektem w Polsce. Mamy najlepszą infrastrukturę i tysiące kibiców dopingujących gwiazdy lekkoatletyki, którzy tworzą wyjątkową atmosferę. IAAF World Relays będą świetną okazją do zobaczenia najlepszych biegaczy, ale także do wzbudzenia pasji do sportu u dzieci. Wspierają nas nasi ambasadorzy: Anita Włodarczyk, Justyna Święty-Ersetic i Ewa Swoboda. Bedzie to także wspaniała okazja do promowania województwa śląskiego jego regionu wartego odwiedzenia – dodał marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Mistrzostwa świata sztafet będą jednocześnie kwalifikacjami do biegów sztafetowych na mistrzostwa świata w lekkoatletyce, które w 2021 r. zorganizuje Oregon.

Podczas ostatniej edycji IAAF World Relays mężczyźni i kobiety rywalizowali w następujących konkurencjach: 4×100 m, 4×200 m i 4×400 m. W tej ostatniej Polki pokonały niespodziewanie Amerykanki i sięgnęły po złoto. Oprócz tego odbyły się sztafety mieszane: 4×400 m, 2x2x400 m oraz 4×110 m przez płotki.

Przypomnijmy, że Śląsk stara się o jeszcze jedną wielką imprezę lekkoatletyczną – mistrzostwa Europy w 2024 r. Jego rywale to Mińsk oraz Rzym.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa