Memoriał Skolimowskiej. Śląskie gwiazdy liczą na kolejny triumf w Chorzowie

Memoriał Skolimowskiej. Śląskie gwiazdy liczą na kolejny triumf w Chorzowie
Na zdjęciu: Justyna Święty-Ersetic, Aida Bella (dyrektor biura rzecznika prasowego Totalizatora Sportowego, właściciela marki LOTTO) oraz Ewa SwobodaFot. Grzegorz Maciąg/Jurassic Photo Team

Ewa Swoboda jest niepokonana na Stadionie Śląskim. Justyna Święty-Ersetic w zeszłym roku wygrała na tym obiekcie ze słynną Allyson Felix, teraz dojdzie do rewanżu. LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej (14 września) zapowiada się frapująco.

Impreza poświęcona pamięci mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem Kamili Skolimowskiej z roku na rok pięknie się rozwija. Jak przypomniał główny organizator Marcin Rosengarten, pierwszy memoriał odbył się na bocznym boisku stadionu Skry Warszawa. Później przeniósł się na Stadion Narodowy (w 2014 r. gwiazdą zawodów był Usain Bolt), a od 2018 r. na Stadion Śląski. W ubiegłym roku gwiazdy lekkoatletyki dopingowało aż 41226 widzów.

Jak będzie tym razem? Przekonamy się w sobotę, 14 września. Organizatorzy znów zadbali o doskonałą obsadę. W Chorzowie zobaczymy m.in. świetnych sprinterów Jamajczyka Asafę Powella i Kanadyjczyka Andre De Grassę, kulomiota Tomasa Walsha, skoczkinię wzwyż Mariję Łasickiene czy niezwykle utytułowaną amerykańską biegaczkę Allyson Felix.

Ta ostatnia po raz drugi w Chorzowie zmierzy się z Justyną Święty-Ersetic i innymi  „Aniołkami Matusińskiego” (tak nazywane są zawodniczki ze sztafety 4×400 m). Przed rokiem Święty-Ersetic pokonała Felix na Memoriale Janusza Kusocińskiego. Później Amerykanka – sześciokrotna mistrzyni olimpijska – udała się na urlop macierzyński. Szybko wróciła na bieżnię i niebawem powróci na Stadion Śląski. Dojdzie do rewanżu na 400 m.

– Cieszę się, że będę miała po raz kolejny okazję zmierzyć się ze światowa legendą. Mam nadzieję, że wynik będzie znów dla mnie pozytywny i po raz kolejny uda się zwyciężyć przed własną publicznością – podkreśla lekkoatletka z Raciborza, podwójna mistrzyni Europy z Berlina (2018).

Faworytką w swojej konkurencji będzie także najszybsza Polka – Ewa Swoboda. Sprinterka z Żor w minioną niedzielę pobiła rekord życiowy w biegu na 100 m, wygrywając zawody w Berlinie z czasem 11,07 s. To drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki.

Swoboda to jedyna biegaczka, która po modernizacji Stadionu Śląskiego wygrała wszystkie trzy imprezy na nim zorganizowane – dwa Memoriały Janusza Kusocińskiego i ubiegłoroczny Memoriał Kamili Skolimowskiej.

– Memoriał Skolimowskiej to jeden z najlepszych mityngów, na których byłam. No i Stadion śląski – jest tu jak biegać. Zawsze lubię startować blisko domu. Z Żor na Śląski można przejechać w 30 minut. Będzie cała moja rodzina. Obecność najbliższych na trybunach to dla mnie taki dodatkowy kop – tłumaczy Swoboda.

Podobnie wypowiada się także inna ambasadorka Stadionu Śląskiego Justyna Święty-Ersetic. – Na Śląskim biega mi się bardzo dobrze. Bieżnia jest tu bardzo szybka. Mam nadzieję, że dostarczymy kibicom fantastyczne widowisko i przysporzymy dreszczyku emocji.

Zawody w Chorzowie będą ostatnim sprawdzianem dla reprezentacji Polski przed mistrzostwami świata w Katarze (odbędą się na przełomie września i października w Dosze).

Przypomnijmy, że wstęp na 10. LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej jest bezpłatny. Bramy zostaną otwarte o godz. 15.00, a o godz. 16.00 lekkoatleci rozpoczną pierwsze konkurencje. Mityng zakończy się ok. godz. 19.30.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa