Turniej im. Gerarda Cieślika. Będą derby Ruch – Górnik!

Turniej im. Gerarda Cieślika. Będą derby Ruch – Górnik!
W pierwszej edycji Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Gerarda Cieślika triumfowali młodzi piłkarze Fabloku ChrzanówFot. Adrian Ślązok

W dniach 13-15 września na Kresach i na stadionie przy Cichej odbędzie się druga edycja Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Gerarda Cieślika. We wtorek poznaliśmy wyniki losowania grup.

Pierwszy krok został zrobiony we wrześniu 2018 r. W Chorzowie zorganizowano z dużym rozmachem turniej poświęcony pamięci Gerarda Cieślika, legendy chorzowskiego Ruchu i reprezentacji Polski. Niespodziewanie najlepszy okazał się Fablok Chrzanów, który w finale pokonał Zagłębie Lubin.

Czytaj także: Turniej im. Gerarda Cieślika: karne wyłoniły zwycięzcę

– Gdy myślimy o panu Gerardzie, musimy myśleć w kategoriach „naj”. Dlatego naszym celem jest zorganizowanie najlepszego turnieju piłkarskiego, aby w ten sposób oddać hołd temu wybitnemu piłkarzowi, a także niezwykłemu człowiekowi – mówi Tomasz Zabielski z Polskiej Fundacji Sportu i Kultury, jeden z pomysłodawców turnieju.

W tegorocznej imprezie ponownie wezmą udział 32 drużyny (kategoria wiekowa U-13), w tym m.in. osiem ekip z klubów Ekstraklasy oraz pięć zespołów reprezentujących okręgowe związki piłki nożnej (te zespoły składać się będą z 12-latków). – Podobnie jak rok temu nazwisko Pana Gerarda zadziałało elektryzująco na kluby. Mnóstwo drużyn odpowiedziało na zaproszenie. Niestety mamy tylko 32 miejsca – dodaje Zabielski.

We wtorek w siedzibie Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu odbyło się losowanie grup drugiej edycji Turnieju im. Gerarda Cieślika. Ceremonię przeprowadził Henryk Kula, prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, a pomagał mu Marcin Waszczuk, wiceprezes Ruchu Chorzów.

W 32-zespołowej stawce zagrają trzy drużyny z Chorzowa. Stadion Śląski trafił do grupy C – z Koroną Kielce, AP Ostrzeszów i Zagłębiem Sosnowiec. Ciekawie będzie w grupie F, w której dojdzie do derbów. Ruch Chorzów spotka się z Górnikiem Zabrze, a także z reprezentacją Łódzkiego Związku Piłki Nożnej oraz APN Tychy. Natomiast UKS Ruch Chorzów (grupa G) zmierzy się z Mazowieckim ZPN, Pogonią Szczecin i Fablokiem Chrzanów.

Na zakończenie turnieju trenerzy wybiorą najbardziej wyróżniających się zawodników. Reprezentacja gwiazd imprezy zmierzy się z rówieśnikami z kadry Śląska do lat 13.

Tegoroczna edycja odbędzie się przy współudziale i zaangażowaniu Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Ruchu Chorzów, Miasta Chorzowa oraz Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie. Organizatorzy – Polska Fundacja Kultury i Sportu – postawili sobie za cel, by w kolejnej edycji, w 2020 r. (na stulecie Ruchu i Śląskiego ZPN) turniej miał już formułę międzynarodową.

Warto dodać, że organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji towarzyszących turniejowi. Na boiskach kompleksu piłkarskiego „Kresy” będzie można wziąć udział w konkursach dla kibiców i rozmaitych testach. Udział we wszystkich wydarzeniach związanych z Turniejem Piłki Nożnej o Puchar Gerarda Cieślika jest bezpłatny.

Losowanie grup
Grupa A:
Śląsk Wrocław, Pogoń Kraków, Odra Opole, Avia Świdnik.
Grupa B: Piast Gliwice, Galacticos Ostrowiec Świętokrzyski, AP Mam Talent Krzeszowice, Ajax Częstochowa.
Grupa C: Korona Kielce, AP Ostrzeszów, Stadion Śląski Chorzów, Zagłębie Sosnowiec.
Grupa D: Cracovia, Śląski ZPN, Be A Star Agape Białołęka, MUKS Halny Kamienica.
Grupa E: Małopolski ZPN, Zagłębie Lubin, GKS Katowice, Polonia Bytom.
Grupa F: Łódzki ZPN, Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, APN Tychy.
Grupa G: Mazowiecki ZPN, Pogoń Szczecin, UKS Ruch Chorzów, Fablok Chrzanów.
Grupa H: Dolnośląski ZPN, Wisła Kraków, BTS Rekord Bielsko-Biała, Włókniarz Pabianice.

Ramowy program II Turnieju im. Gerarda Cieślika
13.09.2019 (piątek, Kresy)

9.30 – 12.30 – faza grupowa
13.00 – oficjalne otwarcie turnieju
14.00-17.30 – faza grupowa

14.09.2019 (sobota, Kresy)
9.00-12.00 i 13.30-16.00 – faza pucharowa

15.09.2019 (niedziela, stadion przy ul. Cichej)
9.00-11.00 – półfinały i finał
11.30 – mecz pokazowy Reprezentacja Śląska U-13 – Reprezentacja Turnieju
13.00 – dekoracja

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa