Reklama:


Nowoczesny sprzęt zwiększy bezpieczeństwo pieszych

Nowoczesny sprzęt zwiększy bezpieczeństwo pieszych
Henryk Rusnak, rzecznik Straży MiejskiejFot.: M. Śliwa

Przejście dla pieszych powinno być najbezpieczniejszym miejscem na drodze. Niestety według danych chorzowskiej policji na „zebrach” wciąż dochodzi do wielu wypadków.

Od dłuższego czasu trwały konsultacje Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, chorzowskiej policji i straży miejskiej dotyczące tego, co należy zrobić, aby zmniejszyć ilość zdarzeń drogowych na przejściach dla pieszych. Po analizie własnych danych i doświadczeń innych miast postanowiono kontynuować zapoczątkowany w 2010 roku projekt modernizacji przejść.

– Pieszy musi być bardziej widoczny na przejściu dla innych użytkowników drogi. Przekraczając drogę sam również musi widzieć, co się na niej dzieje i na co może trafić – mówi Piotr Wojtala, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów

W tym celu pojawią się dodatkowe znaki (B35) przypominające o zakazie zatrzymywania się 10 metrów przed przejściem dla pieszych. Kolejnym elementem mającym poprawić bezpieczeństwo jest montaż specjalistycznego oświetlenia. Dodatkowe lampy będą umiejscowione z kierunku najazdu, co poprawi widoczność pieszego. Kierowcy dokładnie będą widzieli całą sylwetkę osoby na przejściu. Co więcej, zmodernizowane przejścia wyposażone będą w lampy współpracujące z czujnikami ruchu, które żółtym migającym światłem poinformują kierowców o obecności pieszego na drodze.

Koszt pełnego wyposażenia jednego przejścia w opisany sprzęt to 25 tysięcy złotych, dlatego w pierwszej kolejności aparatura zostanie zamontowana w czterech przejściach, które stwarzają największe zagrożenie. Pierwszym z nich będzie wskazywane przez mieszkańców jako niebezpieczne przejście przy szkole na ul. Czempiela. Kolejne zlokalizowane są: na ul. Strzelców Bytomskich przy bramie prowadzącej do szpitala, na ul. Hajduckiej obok ul. Działkowej oraz na skrzyżowaniu ulic Żołnierzy Września i św. Kingi. Koszt inwestycji w połowie pokryje Urząd Miasta. Środki na pozostałą część wyłoży firma Tauron, a miasto pokryje je w formie abonamentu.

Straż miejska wraz z chorzowską policją obecnie prowadzą działania kontrolne, czyli patrolują miejsca, gdzie są przejścia dla pieszych i parkujące nieopodal samochody. W tym tygodniu są to głównie działania profilaktyczne i prewencyjne. Kierowcy, którzy zaparkują za blisko zebry zostają pouczeni i otrzymują symboliczny mandat z informacją, jak należy zachowywać się w rejonie przejść dla pieszych. Dodatkowo funkcjonariusze straży miejskiej prowadzą zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości