Wyjątkowe spotkanie z muzyką w „Skansenie”

Wyjątkowe spotkanie z muzyką w „Skansenie”
Cztery wrześniowe koncerty w "Skansenie" to gratka dla miłośników muzyki klasycznej.Fot.: Archiwum MGPE w Chorzowie

Rok 2019 decyzją Sejmu RP został dedykowany Stanisławowi Moniuszce. W związku z 200 rocznicą urodzin wybitnego kompozytora Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie organizuje specjalne wydarzenie.

Już w najbliższą niedzielę, 8 września odbędzie się koncert inaugurujący festiwal „Moniuszko pod strzechą”. Na wydarzenie składa się cykl czterech koncertów, w trakcie których w wyjątkowej scenerii chorzowskiego „Skansenu” wybrzmią utwory wybitnego kompozytora w interpretacjach jazzowych. Wykona je wielu uznanych muzyków, między innymi Włodek Pawlik, jazzman i laureat prestiżowej nagrody Grammy, który wziął „na warsztat” najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Wacław Golonka – organista, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu.

Festiwal, grając na unikatowych sukach biłgorajskich – instrumentach ludowych zrekonstruowanych na podstawie akwareli Wojciecha Gersona – zainauguruje uznana w świecie multiinstrumentalistka – Maria Pomianowska, która (wraz ze swoim zespołem) wprowadzi słuchaczy w magiczny świat rzadko granych pieśni Moniuszkowskich.

— W niezwykłej scenerii naszego Muzeum światowej klasy muzycy i artyści zaprezentują utwory Moniuszki w czterech odsłonach muzycznych. Uczestnicy wydarzenia po raz kolejny będą mogli się przekonać, jak wszechstronny – ale też ciągle zbyt mało znany – jest dorobek ojca narodowej opery polskiej — mówi Artur Madaliński, dyrektor Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie to znakomite miejsce do prezentacji muzyki Stanisława Moniuszki. Dzięki swojej unikalnej ekspozycji nie tylko przybliża życie Polaków w czasach kiedy żył i tworzył Moniuszko, ale też ściśle koresponduje z muzyką kompozytora, który stare sprzęty czy tradycje i zwyczaje dawnej wsi często czynił bohaterami swoich pieśni.

Wstęp na koncert organizowane w ramach wydarzenia „Moniuszko pod strzechy” jest bezpłatny. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” ul. Parkowa 25 (wejście od strony al. Harcerskiej).

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i organizowany jest w ramach Roku Moniuszkowskiego. Poniżej pełny harmonogram festiwalu

8 września 2019 godz. 16.30 | Wstęp wolny od 15.30

MONIUSZKO NA LUDOWO
Maria Pomianowska z zespołem — Suki biłgorajskie, śpiew

15 września 2019 godz. 17.00 | Wstęp wolny od 16.00

MONIUSZKO – MISTRZ PIEŚNI I MINIATURY FORTEPIANOWEJ
Katarzyna Ćwiek – sopran
Marcin Wolak – bas
Paweł Kubica – fortepian

22 września 2019 godz. 16.00 | Wstęp wolny od 15.00

WIDOWISKO MUZYCZNE PT. „KRÓTKIE SŁABOŚCI, CZYLI MONIUSZKO I SREBRNA GÓRA”

Występują: Dariusz Niebudek, Adam Baumann, Aleksandra Hofman
Akompaniament: Wacław Golonka
Scenariusz: Tomasz Lerski
Reżyseria: Janusz Kukuła

29 września 2019 godz. 16.30 | Wstęp wolny od 15.30

JAZZ MONIUSZKO
Włodek Pawlik (Fortepian)

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa