Na współczesnych fasadach dominuje powrót do natury. Nowoczesne elewacje w projektach domów

Na współczesnych fasadach dominuje powrót do natury. Nowoczesne elewacje w projektach domów

Bez wątpienia wybór elewacji to dla wielu osób jedna z najważniejszych decyzji podczas budowania domu.

Jest to element, który może podkreślić nowoczesność budynku, a także wyróżnić na tle pozostałych. Do niedawna na fasadach królował tynk, który gwarantował zarówno trwałość, jak i dobrą prezentację. Jakie materiały wykorzystuje się teraz? Nowoczesne elewacje w projektach domów to przede wszystkim powrót do natury.

Nowoczesne elewacje a gotowe projekty

Dla wielu osób słowo nowoczesne kojarzy się z czymś surowym, eleganckim i luksusowym. Jednak w przypadku projektów domów oznacza zazwyczaj wygodę, komfort i ciekawy design. Najczęściej przejawia się w zastosowanych materiałach, rozwiązaniach architektonicznych, a także instalacyjnych. Gotowe projekty można znaleźć na stronach internetowych pracowni, takich jak przykładowo DomoweKlimaty.pl. Baza została podzielona na kilka kategorii między innymi: parterowe, z poddaszem użytkowym, tanie w budowie, nowoczesne. Warto zaznaczyć, że obecność w jednej z grup nie wyklucza należności do innej. Wiele nowoczesnych projektów jest również energooszczędna czy nadaje się na wąską działkę.

Można zauważyć, że wśród nowoczesnych elewacji dominują przede wszystkim jasne kolory połączone z naturalnymi materiałami. Przechodząc w szczegóły konkretnych projektów, znajdziemy informacje na temat rozwiązań materiałowych. Bardzo często będzie to standardowy tynk mineralny połączony z nowoczesnymi elementami wykończenia.

Cegły i kamienie na współczesnych fasadach

Jednym z popularnych rozwiązań stosowanych w wielu projektach jest wykonanie ceglanych oraz kamiennych elewacji. To powrót do przeszłości, który aktualnie gwarantuje trwałość, estetyczny efekt końcowy, a także wyróżnienie na tle pozostałych budynków. Jednak warto zadbać o to, aby wykorzystany materiał nie tylko pasował do architektury czy koloru dachu, ale również miał odpowiednie właściwości. W przypadku cegieł można wybrać między zwykłą, silikatową i klinkierowaną. Jednak nie ulega wątpliwości, że kiedy zależy nam na trwałości oraz walorach estetyczny, najlepszym rozwiązaniem okaże się klinkier.

Z kolei w przypadku okładzin z kamienia warto pamiętać, że jest to nie tylko trwały, ale również ciężki i drogi materiał. Dlatego jeśli nie chcemy wydawać zbyt dużo pieniędzy, wówczas warto zdecydować się na zastosowanie kamienia do wykończenia lub wybierając jego imitacje czy sam beton.

Nowoczesne elewacje z drewna

Przeglądając bazę gotowych projektów nowoczesnych domów, można zauważyć, że najczęściej spotykanym materiałem jest drewno. Wykorzystuje się je zarówno do elementów wykończenia, jak i na całą fasadę. Deski można układać w dowolny sposób. Jednak należy pamiętać, że muszą być one oparte na ruszcie zamocowanym do ściany. Przy wyborze konkretnego drewna zwróćmy również uwagę na jego odporność na warunki atmosferyczne. Podsumowując, projekty nowoczesnych domów zachwycają nie tylko prostotą, elegancją i wyrafinowaniem ale również… powrotem do natury. Bez wątpienia wyżej wymienione rozwiązania zagwarantują nam odpowiednią ochronę, a także dobrą prezentację.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa