Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Zamierzasz nabyć samochód po okazyjnej cenie, ale… nie masz prawa jazdy?

O ile sam zakup nie będzie żadnym problemem, o tyle kłopotliwe może okazać się ubezpieczenie auta – czy faktycznie? Sprawdzamy, czy istnieje możliwość wykupienia polisy OC przez kierowcę bez uprawnień.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, nie istnieją żadne przepisy zabraniające wykupywania ubezpieczenia OC przez osobę niemającą prawa jazdy. Każdy, kto jest właścicielem zarejestrowanego auta powinien ubezpieczyć pojazd w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Inną kwestią jest to, ile wyniesie składka na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Ile kosztuje OC bez prawa jazdy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od ryzyka ubezpieczeniowego wyliczanego przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Na pewno należy liczyć się z tym, że koszt polisy będzie sporo wyższy w porównaniu z ceną ubezpieczenia wykupywanego przez kierowcę z uprawnieniami, który ma na swoim koncie sporą zniżkę za bezszkodową jazdę.

Właściciel auta, który nie ma prawa jazdy, przez większość towarzystw ubezpieczeniowych będzie traktowany jako młody i niedoświadczony kierowca. Oznacza to bardzo duże składki, których wysokość nierzadko przekracza 1500-2000 zł.

Jak obniżyć wysokość składki OC?

Nie jest sztuką ubezpieczyć samochód przez kierowcę bez prawa jazdy. Sztuką jest uzyskanie atrakcyjnej oferty – takiej, która będzie dużo niższa niż np. prognozowane 2000 zł. Co możesz zrobić?

Na pewno nie możesz decydować się na przypadkową polisę, bo możesz sporo przepłacić. Warto natomiast skorzystać z kalkulatora internetowego, dostępnego m.in. na stronie porownywarka-ubezpieczen.pl. Dzięki temu szybko oszacujesz wysokość składek, wybierając możliwie najtańszą opcję.

Warto także podjąć dodatkowe kroki pozwalające poczynić znaczne oszczędności. Należy:

  • ubezpieczyć pojazd jako współwłaściciel – niech drugim współwłaścicielem będzie kierowca mający na swoim koncie wysoką zniżkę za bezszkodową jazdę,
  • wykupić polisę w pakiecie, np. z ubezpieczeniem mieszkania, ubezpieczeniem NNW itp.

Pamiętaj, że w przypadku OC wybór najtańszej oferty znajduje swoje uzasadnienie. Zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są identyczne u każdego ubezpieczyciela. Niezależnie od tego, jak wysoka jest składka, możesz liczyć na pełną ochronę i finansową odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa