Mistrzynie świata w akrobatyce powietrznej. Podcast Chorzowianin z Grajfką

Mistrzynie świata w akrobatyce powietrznej. Podcast Chorzowianin z Grajfką
Sara Kreis i Jadwiga Krowiak, mistrzynie świata w akrobatyce powietrznejfot. Paweł Mikołajczyk

Pojechały na Mistrzostwa Świata w Ibizie i każda wróciła z trzema złotymi medalami. Jadwiga Krowiak i Sara Kreis trenują akrobatykę powietrzną. To jedne z wielu chorzowianek, które trenują ten niszowy sport.

7 i 8 września 2019 roku chorzowianki Jadwiga Krowiak i Sara Kreis zdobyły po trzy złote krążki i zostały trzykrotnymi Mistrzyniami Świata w Akrobatyce Powietrznej 2019 w swoich kategoriach. Zawody odbywały się w hiszpańskiej Ibizie.

– Nasz duet od początku nam się bardzo podobał i wierzyłam w sukces. Za to w solówce tylko liczyłam na to, żeby nie spaść – śmieje się Sara.

– Zawsze ma się nadzieję na to podium. Zrobiłyśmy wszystko, co w naszej mocy i zadziałało – dodaje Jadwiga.

Dyscyplina, którą uprawiają chorzowianki dopiero raczkuje choć o niektórych jej kategoriach mówi się, że niebawem mogą zagościć na igrzyskach olimpijskich. W Polsce jedyną federacją w Polsce zrzeszającą zawodników z wielu dyscyplin akrobatyki powietrznej jest PFAPA (Polish Federation Air Power Athletics).

POSŁUCHAJ PODCASTU:

Razem startowały w duecie na kole (w kategorii aerial hoop double senior mix ISO Open World Championship). Ich wspólny występ można zobaczyć tutaj:

Jadwiga brała udział jeszcze w konkurencji na podwieszanym sześcianie (w trio na Aerial Cube Senior Professional ISO Open World Championship) – występ poniżej:

oraz w duecie na kole seniorów (aerial hoop double senior professional POSA World Championschip).

Sara startowała dodatkowo w kategorii na kole w duecie (aerial hoop double junior B professional POSA World Championship) oraz solo na kole (aerial hoop indyvidual junior B professional POSA World Championship).

IOS to mistrzostwa otwarte dla każdego, POSA to mistrzostwa, na które trzeba było zdobyć kwalifikację z narodowej federacji.

W zawodach na Ibizie startowały również inne chorzowianki.

Julia Kraj zdobyła brązowy medal w kategorii Aerial Silk Senior Women Competitive 18+, a Dominika Świerad srebrny medal w kategoria Aerial Silk Junior B Competitive.

Julia Kraj i Dominika Świerad są uczennicami III LO w Chorzowie Batorym. Julia jest uczennicą klasy maturalnej, a Dominika uczy się w pierwszej klasie. Obydwie uprawiają akrobatykę powietrzną na szarfie (czyli tzw. Aerial Silk).

Dominika Świerad siedzi w środku, a Julia Kraj stoi po lewej


Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa