Zobacz najlepsze sportowe zdjęcia roku. Finał odbył się w Sztygarce

Grand Prix w kategorii zawodowców otrzymało zdjęcie Szymona Sikory zrobione podczas zawodów kolarstwa torowego w PruszkowieFot. Szymon Sikora/"Magazyn Olimpijski"

Po raz drugi w Chorzowie, a po raz szósty w historii przyznano nagrody w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej. Laureatkami zostały m.in. fotoreporterki z naszego miasta.

4 października w Śląskim Kompleksie Dobrego Smaku i Klimatu „Sztygarka” w Chorzowie spotkali się zawodowi fotoreporterzy i pasjonaci fotografii sportowej.

– Liczba zgłoszeń po raz kolejny przerosła nasze oczekiwania – mówi Łukasz Laskowski, właściciel Agencji Press Focus i organizator konkursu. – W tym roku jury miało do obejrzenia ponad 2800 zdjęć, których poziom był naprawdę bardzo wysoki – dodaje.

– Dyskusja nad werdyktem była bardzo długa i merytoryczna. O niektórych wyborach decydowały detale – zaznaczył Marcin Kądziołka, właściciel Agencji Press Photo Center i organizator konkursu. Pracom jury przewodniczył Jerzy Kleszcz, wieloletni fotoreporter „Przeglądu Sportowego”. Skład jury uzupełnili: Tomasz Markowski, Andrzej Grygiel, Grzegorz Celejewski, Arkadiusz Ławrywianiec, Tomasz Jastrzębowski i Matthew Burton.

– Mieliśmy sporo dobrych zdjęć, z których mogliśmy wybrać laureatów, a to bardzo ważne, to daje komfort pracy dla jurora. Poziom prac generalnie idzie w górę, a szczególnie cieszy mnie, że fotografia amatorska praktycznie nie odbiega poziomem od tego, co przygotowali fotografowie zawodowi – podsumował obrady jury Jerzy Kleszcz.

Wśród fotografów amatorów aż dwie nagrody zgarnęła Sylwia Biernacka – jej fotoreportaż otrzymał II miejsce, a zdjęcie pojedyncze wykonane podczas konkursu w skokach na batucie zajęło III miejsce na podium. Grand Prix konkursu fotografów amatorów otrzymał Radosław Wrzesień za zdjęcie wykonane w Łodzi podczas Mistrzostw Polski w pływaniu synchronicznym.

Autorką najlepszego fotoreportażu w kategorii amatorów została Małgorzata Gwiazdonik-Müller z Chorzowa. Udokumentowała treningi swojego męża, pasjonata kolarstwa.

– W naszym mieszkaniu w Chorzowie Batorym na 28 metrach kwadratowych mamy aż sześć rowerów – tłumaczyła z uśmiechem.

W kategorii profesjonalistów przyznano dwie nagrody specjalne. Nagroda Miasta Chorzów za zdjęcie wykonane podczas Tour de Pologne trafiła w ręce Marzeny Bugały-Azarko z „Dziennika Zachodniego”.

Natomiast wyjątkowa fotografia przedstawiająca Pavla Steinborsa, bramkarza drużyny Arka Gdynia, autorstwa Marcina Gadomskiego z „Super Expressu” otrzymała nagrodę specjalną Ekstraklasy. Marcin wrócił do Trójmiasta z zegarkiem firmy Aztorin, partnera rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy. Wśród zawodowców na scenie pojawił się również Mirosław Pieślak, laureat jednej z poprzednich edycji konkursu. Tym razem za zgłoszony przez siebie fotoreportaż z zawodów szachowych dzieci i młodzieży otrzymał I miejsce.

Tradycyjnie już kulminacyjnym momentem gali było wręczenie Grand Prix za zdjęcie roku. Jury po długich naradach wybrało zdjęcie prezentujące upadek kolarzy podczas Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym w Pruszkowie. Jego autor – Szymon Sikora z „Magazynu Olimpijskiego” – otrzymał czek o wartości 2000 zł.

Cieszę się bardzo, że konkurs z roku na rok staje się coraz popularniejszy, a jego prestiż w branży fotograficznej rośnie – mówi Norbert Barczyk, właściciel Agencji Press Focus i organizator konkursu. – W imieniu organizatorów chciałbym serdecznie podziękować gospodarzowi wydarzenia, czyli Miastu Chorzów, naszym sponsorom i partnerom, ale przede wszystkim uczestnikom. Już teraz zapraszam wszystkich na kolejną edycję za rok – dodaje.

Pełna lista nagrodzonych V edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej:

Kategoria fotografów zawodowych:
Grand Prix – Szymon Sikora („Magazyn Olimpijski”)
I miejsce zdjęcie pojedyncze – Andrzej Kubik (Freelancer)
II miejsce zdjęcie pojedyncze – Paweł Skraba (PAP)
III miejsce zdjęcie pojedyncze – Rafał Oleksiewicz (Press Focus)

I miejsce fotoreportaż – Mirosław Pieślak (Freelancer)
II miejsce fotoreportaż – Julia Zabrodzka („Podróże”)
III miejsce fotoreportaż – Paula Duda (PZPN)

Nagroda Specjalna Ekstraklasa SA – Marcin Gadomski („Super Express”)
Nagroda Specjalna Miasta Chorzów – Marzena Bugała-Azarko („Dziennik Zachodni”)

Kategoria fotografów amatorów:
Grand Prix – Radosław Wrzesień
I miejsce zdjęcie pojedyncze – Bogusz Borysewicz
II miejsce zdjęcie pojedyncze – Zbigniew Wójcik
III miejsce zdjęcie pojedyncze – Sylwia Biernacka

I miejsce fotoreportaż – Małgorzata Gwiazdonik-Müller
II miejsce fotoreportaż – Sylwia Biernacka
III miejsce fotoreportaż – Weronika Poczwardowska

Nagroda Specjalna – koszykówka – Jacek Rydecki
Nagroda Specjalna – piłka nożna – Paweł Kot
Nagroda Specjalna – piłka ręczna – Anna Andrzejewska-Kajat

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich nagrodzonych zdjęć. Publikujemy je za zgodą organizatora Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa