Chorzowianka na igrzyskach w Katarze! To będzie upalny turniej

Chorzowianka na igrzyskach w Katarze! To będzie upalny turniej
Katarzyna Masłowska w reprezentacji Polski w piłce ręcznej plażowej - podczas tegorocznych mistrzostw Europy w Starych JabłonkachFot. Marcin Bulanda

Katarzyna Masłowska z KPR Ruch Chorzów jest już w Dosze, gdzie w piątek rozegra pierwsze mecze turnieju piłki ręcznej plażowej w ramach Światowych Igrzysk Sportów Plażowych. Polki będą się zmagać z przeciwniczkami i wysokimi temperaturami panującymi w Katarze.

ANOC World Beach Games – tak nazywa się nowa impreza, która w dniach 12-16 października odbędzie się w Dosze. Ponad 1200 sportowców z 97 krajów będzie walczyć o medale w kilkunastu konkurencjach. Jedną z nich jest plażowa piłka ręczna.

W tej dyscyplinie wystąpi 12 reprezentacji męskich i żeńskich, w tym kobieca reprezentacja Polski. Wśród powołanych przez selekcjonera Marka Karpińskiego znalazła się także Katarzyna Masłowska. Zawodniczka KPR Ruch to w ostatnich latach etatowa reprezentantka kraju na piasku. Ma na koncie m.in. srebrny medal mistrzostw Europy 2017 r.

Masłowska złożyła wraz z resztą ekipy ślubowanie w Polskim Komitecie Olimpijskim, a teraz jest już w Dosze i przygotowuje się do pierwszych spotkań. Rozmawialiśmy z nią krótko przed wylotem do Kataru.

Igrzyska sportów plażowych trudno porównać do jakiejkolwiek innej imprezy, bo nigdy wcześniej nie były one organizowane. Oprócz piłki ręcznej będą inne sporty plażowe, m.in. siatkówka, ale rozgrywana w czteroosobowych składach, a także karate. Fajnie będzie śledzić te igrzyska – mówi nam chorzowianka.

Śledzić, a przede wszystkim grać – ze światową czołówką! Polki trafiły do grupy B – z mistrzyniami świata Greczynkami, a także z Hiszpankami, Australijkami, Wietnamkami i Chinkami. Choć igrzyska oficjalnie rozpoczną się w sobotę, to turniej piłki ręcznej startuje już w piątek. Nasz zespół rozegra pierwsze dwa mecze właśnie tego dnia – z Australią (godz. 9.50), a następnie z Wietnamem (godz. 18.50). Do ćwierćfinałów awansują cztery najlepsze ekipy z każdej grupy.

Katarzyna Masłowska podczas ślubowania w Centrum Olimpijskim. Fot. Archiwum prywatne Katarzyny Masłowskiej

Biało-Czerwone będą się zmagać nie tylko z silnymi rywalkami (bo do takich z pewnością zaliczane są Hiszpanki, Greczynki, a w grupie A m.in. Brazylijki, Dunki czy Węgierki), ale także z wysoką temperaturą. W Dosze o tej porze roku może ona przekraczać 40 stopni, choć prognozy na weekend wydają się nieco łaskawsze dla sportowców (35-36 stopni).

– Nie jesteśmy przyzwyczajone do takich temperatur, ale mam nadzieję, że sobie w takich warunkach poradzimy – zapewnia Katarzyna Masłowska.

Niedawno w Dosze odbywały się lekkoatletyczne mistrzostwa świata. Niektórzy polscy sportowcy narzekali na warunki pobytowe w Katarze. Co na to zawodniczka Ruchu? – Jedziemy po to, by walczyć i godnie reprezentować kraj, a nie na wczasy – odpowiedziała Masłowska z uśmiechem.

Turniej zakończy się 16 października. Tego dnia KPR Ruch Chorzów ma rozegrać mecz 5. kolejki PGNiG Superligi z Zagłębiem Lubin, ale działacze – z uwagi na pobyt Katarzyny Masłowskiej na zgrupowaniu kadry – chcą go przełożyć na listopad.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa