Cztery statuetki Chłopca z Łabędziem w rękach ludzi kultury

Cztery statuetki Chłopca z Łabędziem w rękach ludzi kultury

Uroczysta gala inaugurująca nowy sezon kulturalny była jak zwykle okazją do wręczenia nagród prezydenta w dziedzinie kultury. Nagrody w tym roku odebrali Marta Matyszczak, Alina Łysikowska, Roman Kurosz i Kamil Franczak.

Gala odbyła się w sobotę w Teatrze Rozrywki. Poprowadził ją Kamil Franczak, aktor Teatru Rozrywki i Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa.

W części artystycznej można było zobaczyć multimedialne widowisko „Bethoven Electric” w wykonaniu Filharmonia Futura z udziałem czołowych polskich muzyków nurtu jazzowego, jazz-rockowego, klasycznego i undergroundowego, a w foyer można było oglądać wystawę malarstwa „Święto Polifonii” autorstwa chorzowskiego artysty Cypriana Noconia, a także „Beethoven Klasycznie” oraz prezentację analogowych nagrań muzyki Beethovena ze starannie wyselekcjonowanych płyt winylowych.

Poniżej przedstawiamy sylwetki laureatów:

NAGRODA W KATEGORII UPOWSZECHNIANIA KULTURY

Alina Łysikowska

Animator kultury. Przez wiele lat instruktor wokalny oraz kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzów”, który działa przy Miejskim Domu Kultury „Batory” od 2000 roku. Pod jej kierownictwem zespół działający w trzech grupach wiekowych osiągnął bardzo wysoki poziom artystyczny i organizacyjny, czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia w festiwalach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Alina Łysikowska w innowacyjny sposób przemodelowała pracę zespołu folklorystycznego, oddając samej młodzieży część odpowiedzialności za program, jakość i organizację zajęć. Praca ta zaowocowała licznymi sukcesami. Z chorzowską sceną i amatorskim ruchem artystycznym związana jest od dziecka. W 2020 roku upłynie 40 lat, kiedy po raz pierwszy stanęła na scenie Zakładowego Domu Kultury Huty Batory. Od lat jest twórcą i animatorem rozmaitych przedsięwzięć artystycznych. Opracowała autorski program edukacji regionalnej „Ludowe Zwierciadło” oraz autorski projekt „Od cyji do gitary elektrycznej, czyli od folkloru do bluesa”. Jest również reżyserem i koordynatorem międzypokoleniowych spektakli teatralnych realizowanych w hajduckim domu kultury z udziałem wykonawców- amatorów. W roku 1993 współzałożyła zespół muzyczny QUATTRO, który przez wiele lat był wizytówką zarówno MDK Batory, jak i naszego miasta, koncertując z ogromnym powodzeniem w miastach partnerskich Chorzowa. Obecnie jest solistką zespołu LARMODZIEJE. W Miejskim Domu Kultury „Batory”  pełni funkcję kierownika programu Tradycja i Tożsamość.

Roman Kurosz

Rodowity Ślązak, wnuk powstańca śląskiego, Emanuela Kurosza. Jest rozpoznawalną osobowością śląskiej estrady. Konferansjer, wodzirej , a przede wszystkim niestrudzony propagator śląskiej kultury i tradycji. Jako jeden z najbardziej doświadczonych prezesów karczm piwnych, w roku 1999 został zaproszony przez TVP 2 do poprowadzenia jedynej telewizyjnej Karczmy Górniczej. Lubi godać, poradzi godać i fajnie godo, dlatego w 2013 roku jako pierwszy został lektorem w windzie chorzowskiego Urzędu Miasta zapowiadając komunikaty po śląsku. W latach 2007-15 prowadził w Radiu Piekary autorską audycję „Rozmajte godki ze ślonski szuflodki”, w której przypominał śląskie zwyczaje, tradycje, a także prezentował ciekawych ludzi i miejsca naszego regionu. W 2012 r. został nagrodzony przez Prezydenta Chorzowa medalem Teodora Kalidego za osiągnięcia w dziedzinie kultury, a w roku 2015 statuetką „Kamrat Ślonskij Godki”. W tym samym roku założył zespół „Szwarne Karlusy” z którym nagrał płytę starych śląskich szlagierów. W roku 2017 zespół wydał jedyną w kraju płytę z piosenkami śpiewanymi na tradycyjnych karczmach górniczych. W roku 2019, jako pomysłodawca i kierownik artystyczny projektu muzycznego poświęconego 100-leciu I Powstania Śląskiego, wydał album z pieśniami powstańców śląskich. Roman Kurosz chętnie wspiera charytatywnie swoim talentem wiele lokalnych środowisk, które proszą go o narracje w czasie realizowanych imprez. W styczniu 2019 otrzymał Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii „Kultura” – prestiżową nagrodę przyznawaną przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

NAGRODA W KATEGORII OSIĄGNIĘĆ TWÓRCZYCH

Kamil Franczak

Wokalista, prezenter, autor tekstów, wokalista zespołu rockowego Zero Procent. Aktor estrady-ekstern z weryfikacją ZASP. Ma duże doświadczenie w prowadzeniu programów telewizyjnych. W teatrze zadebiutował rolą aktorską w chorzowskim „Przebudzeniu wiosny”. W lutym 2012 związał się z Teatrem Rozrywki etatowo. W listopadzie 2014 r. odbyła się premiera recitalu artysty „Dni, których nie znamy”, złożonego z piosenek Marka Grechuty. Za ten program, a także rolę w musicalu „Niedziela w parku z Georgem”, Kamil Franczak otrzymał nominację do Nagrody Artystycznej Złota Maska 2015. W roku 2016 miała miejsce premiera solowego singla Kamila Franczaka pod pseudonimem FRANEK. W minionym sezonie w Teatrze Rozrywki odbyła się premiera musicalu „Cabaret” w reżyserii Jacka Bończyka. Kamil Franczak wcielił się w rolę Mistrza Ceremonii. Mierząc się z co najmniej dwoma legendami (legendą Joela Greya, Mistrza Ceremonii na Broadwayu i w głośnej adaptacji filmowej oraz legendą niezapomnianego Jacentego Jędrusika – Mistrza Ceremonii w „Cabarecie” Marcela Kochańczyka w Teatrze Rozrywki) i stworzył prawdziwą, oryginalną i interesującą kreację. Artysta zdobył Grand Prix 3. edycji konkursu AL LEGRO. TRIBUTE TO SZPILMAN w Sosnowcu, Złote Jabłko – Nagrodę Prezydenta Torunia im. K. Komedy-Trzcińskiego na 9. Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej oraz I Nagrodę w 4. Ogólnopolskim Konkursie Na Interpretację Piosenek Marka Grechuty GRECHUTA FESTIVAL w Świnoujściu.

Marta Matyszczak

Urodziła się w Chorzowie. Ukończyła politologię o specjalności dziennikarskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prowadzi portal internetowy kawiarenkakryminalna.pl. W czerwcu 2017, tomem „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”, zadebiutowała jako autorka książkowej serii „Kryminał pod psem”, która liczy już 6 tomów, ciesząc się popularnością wśród czytelników i zbierając dobre recenzje. Jest laureatką konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Jej opowiadania znalazły się w tomach „Zabójczy pocisk” i „Zabójczy pocisk. Polska krew” zawierających teksty piętnastki najlepszych polskich autorów kryminałów. Jest także autorką kilku teatralnych fars kryminalnych, wystawianych przez wrocławskich aktorów. Tekst „4.50 ze Świebodzkiego” zaprezentowano w Chorzowskim Centrum Kultury jako „4.50 z Hajduk”.Oryginalności jej książkowej serii „Kryminał pod psem” nadaje postać narratora – kundelka Gucia, adoptowanego ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie. Psiak jest także narratorem stałych felietonów Marty Matyszczak na łamach magazynu „Chorzów Miasto Kultury”. „Tajemnicza śmierć Marianny Biel” w całości toczy się w Chorzowie. W kolejnych tomach nie brakuje chorzowskich odniesień i epizodów. Warto zauważyć również to, że po przebojowym wejściu na półki księgarskie, udaje jej się utrzymać dobrą pozycję już kolejny rok, dzięki konsekwentnej, solidnej pracy.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa