Nowe rozdanie w Ruchu. Szkolenie młodzieży priorytetem

Nowe rozdanie w Ruchu. Szkolenie młodzieży priorytetem
fot.: Marcin Śliwa

Prezydent Andrzej Kotala, skarbnik miasta Małgorzata Kern i prezes Ruchu Chorzów Seweryn Siemianowski spotkali się na briefingu z mediami. Tematem była bieżąca sytuacja Ruchu Chorzów i kwestia budowy stadionu.

Po pierwsze, restrukturyzacja. Po drugie, szkolenie. Po trzecie, poprawa infrastruktury szkoleniowej. To główne zadania Seweryna Siemianowskiego, świeżo upieczonego prezesa Ruchu Chorzów. Jak przekonuje prezydent Andrzej Kotala, budowę stadionu trzeba odsunąć na dalszy plan, bo zmieniły się okoliczności finansowe.

– To efekt zmian w podatkach wprowadzonych przez rząd. Nowa sytuacja finansowa miasta to duży problem z realizacją inwestycji. Pierwsze efekty już są: miasto nie otrzymało kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Środki miały pomóc sfinansować budowę stadionu – przekonywał Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Szczegółowo o finansach mówiła skarbnik miasta.

– Pierwotnie miasto założyło, że w 2020 r. wyłoży 20 milionów zł na budowę stadionu przy Cichej. Wczoraj otrzymaliśmy wiążącą informację z ministerstwa finansów, że wpływy z tytułu udziału w podatku dochodowym są o szesnaście milionów niższe niż zakładał plan. Dodatkowo miasto będzie musiało znaleźć cztery miliony zł na podwyżki cen energii i co najmniej sześć milionów zł na wydatki związane ze wzrostem płacy minimalnej – uściślała Małgorzata Kern, skarbnik miasta.

Prezydent Chorzowa poinformował, że zwrócił się z prośbą o pomoc przy budowie obiektu przy Cichej 6 do premiera Mateusza Morawieckiego. Jak przekonywał, list z prośbą o wsparcie budowy wysłał już przed wyborami, ale nie ujawniał go, aby nie podgrzewać sytuacji w okresie kampanii. Mimo to przebudowa obiektu rozpocznie się, ale w mniejszym zakresie. Na początek rozbudowany zostanie budynek stojący przy boisku bocznym.

– Jednocześnie chcemy wspomóc Ruch w szkoleniu młodzieży, budując nowe boisko ze sztuczną murawą – dodał prezydent.

Na młodych stawia też Seweryn Siemianowski, nowy prezes Ruchu Chorzów.

– Pacjent był w ciężkim stanie. Jeszcze nie jest uleczony, ale wciąż ranny. Dużo pracy przede mną. Przede wszystkim muszę skoordynować szkolenie młodzieży, które aktualnie odbywa się dwutorowo – w UKS Ruch Chorzów i w Akademii Piłkarskiej Ruch Chorzów. Mamy tutaj ponad sześćset młodych piłkarzy. To spory potencjał – mówił Seweryn Siemianowski, nowy prezes Ruchu.

Plan obejmuje ujednolicenie szkolenia i przekazywanie najlepszych wychowanków pierwszej drużynie „Niebieskich”. Nowy prezes ma uporządkować sytuację wewnątrz klubu i przyciągnąć nowych partnerów oraz sponsorów. Obecnie finansowanie Ruchu spoczywa na dwóch akcjonariuszach, czyli Zdzisławie Biku i Mieście Chorzów.

– W tym roku wspieramy Ruch kwotą czterech milionów złotych, które pochodzą z konkursu na promocję poprzez sport. W przyszłym roku nasze wsparcie dla Niebieskich będzie wynosiło 2 miliony złotych – dodał prezydent.

Na konferencji zjawił się Szymon Michałek, przedstawiciel kibiców domagających się budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów.

– Będziemy dążyć do tego, żeby odsunąć prezydenta Kotalę w drodze referendum. Jesteśmy zdeterminowani – powiedział Szymon Michałek mediom po konferencji prasowej.

W podobnym tonie wypowiadał się Marcin Waszczuk, były wiceprezes Ruchu Chorzów, odwołany ze stanowiska w ubiegłym tygodniu.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości