Rewitalizacja stawów w Parku Róż

Rewitalizacja stawów w Parku Róż
Prace w pierwszej kolejności obejmą staw z wyspą. Fot.: UM Chorzów

Trwają prace wokół stawu z wyspą w Parku Róż. Przeprowadzana jest modernizacja systemów napowietrzania i obiegu wody.

W pierwszej fazie prace skupiają się na oczyszczeniu i pogłębieniu wschodniego stawu. W dalszym etapie zostaną zainstalowane urządzenia wspomagające prawidłową gospodarkę wodną.

– Staw wschodni jest płytki, dlatego zostanie oczyszczony i pogłębiony. Aby zapobiec małej ilości tlenu, która jest zagrożeniem dla życia biologicznego w stawie, zostanie założona instalacja pompująca wodę. Obieg wody zostanie dodatkowo wymuszony poprzez montaż kaskady – informuje Jolanta Nowok, główny specjalista z Wydziału Usług Komunalnych i Ekologii Urzędu Miasta

Ponadto wbudowane zostaną separatory, które mają oczyszczać wodę płynącą do stawu z kanalizacji deszczowej. Wszyscy, którym leży na sercu dobro roślin i zwierząt mogą spać spokojnie. Rośliny, które zniknęły z otoczenia stawu zostały chwilowo przesadzane i wrócą na swoje miejsce. Nad całością prac czuwa herpetolog. Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla gadów i płazów żyjących w stawie. Między innymi dla ochrony gadów zamontowano ochronne siatki wokół stawu. Ryby, które pływały wcześniej w stawie z wyspą zostały przetransportowane do stawu zachodniego.

Koszt rewitalizacji dwóch stawów to ponad 1,5 mln zł, a zakończenie prac planowane jest na przełom czerwca i lipca 2020 roku. Inwestycja została dofinansowana w 85% ze środków unijnych.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa