Z Nowego Jorku do Chorzowa. Nieinwazyjne leczenie w miejskim szpitalu?

Zamiast operacji ucisk nogi lub ręki. Chorzowski szpital odwiedziła specjalistka w dziedzinie osteopatii.

Doktor medycyny Mary Banihashem z Nowego Jorku przeprowadziła szkolenie dla ortopedów i rehabilitantów z Zespołu Szpitali Miejskich. Podczas prelekcji lekarze mieli okazję dowiedzieć się więcej o innowacyjnej metodzie diagnostyki i leczenia stawów i kości.

– W USA jest to bardzo popularna forma leczenia i nie ma się co dziwić. Mając do wyboru operację i ingerowanie w organizm, a leczenie nieinwazyjne, większość wybiera to drugie – wyjaśnia dr Mary Banihashem.

Zyskująca coraz większą popularność osteopatia pozwala na uniknięcie skomplikowanych operacji – zabieg zastępuje badanie manualne. W Polsce ta forma leczenia dopiero się rozwija

– Jakoś tak się przyjęło, że nasi pacjenci nadal wybierają pójście pod skalpel i zabiegi. Osteopatia w wielu przypadkach może im zaoszczędzić takich operacji – wskazuje dr Jarosław Kurak, anestezjolog w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie

Szkolenie odbyło się dzięki współpracy z Fundacją Afriquia, która koordynowała m.in. współpracę chorzowskiego szpitala ze szpitalem w Kigali. Było to pierwsze szkolenie dla chorzowskich lekarzy z zakresu osteopatii i jest możliwe kontynuowanie współpracy.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa