Innowacyjne rozwiązanie na miejskich drogach

Po raz kolejny miasto inwestuje w nowoczesne technologie, które już niebawem mają podnieść poziom bezpieczeństwa na miejskich drogach. Nowy system sterowania światłami będzie dużym udogodnieniem dla osób niewidomych.

Telefon powie osobie niewidomej czy może przejść przez jezdnię. Wszystko dzięki specjalnym czujnikom na sygnalizatorach, które wyślą informacje na komórkę. Kiedy osoba korzystająca z aplikacji zbliży się do przejścia dla pieszych usłyszy komunikat o kolorze światła na sygnalizatorze. Aplikacja wskaże także nazwę ulicy, kierunek w którym osoba zmierza oraz szerokość jezdni. Dzięki aplikacji będzie też można na telefonie uruchomić przycisk wywołujący zielone światło. Chorzów jest pierwszym miastem w Polsce, które testuje tego rodzaju rozwiązanie na sygnalizatorze.

– W Chorzowie znajduje się kilka instytucji i zakładów pracy, w których przebywają i pracują osoby niewidome lub słabo widzące. To z myślą o ich wygodzie i bezpieczeństwie testujemy takie rozwiązania – tłumaczy Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa

Kilka lat temu podobne urządzenia pojawiły się w 10 punkach w Chorzowie, m.in. na budynku Teatru Rozrywki i na Dworcu Kolejowym. Kiedy użytkownik aplikacji zbliża się do konkretnego miejsca, znacznik informuje ją sygnałem dźwiękowym o dotarciu na miejsce.

– Jeśli ta technologia spotka się z uznaniem ze strony osób niewidomych, to na pewno będziemy kontynuować projekt – zapewnia Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa

Aplikacja TOTUPOINT jest bezpłatna. Pobrać można ją ze sklepów Google Play oraz App Store.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa