Jak walczyć z hejtem?

Fot.: Komenda Miejska Policji w Chorzowie

W Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się konferencja inaugurująca projekt profilaktyczny „Od stereotypu…do mowy nienawiści”. W spotkaniu wzięli udział policjanci i przedstawiciele oświaty

Projekt „Od stereotypu…do mowy nienawiści” skupia się na problemie hejtu. Spotkanie było pierwszym z 9 promujących akcję. Wzięło w nim udział około 200 uczestników, wśród których byli przedstawiciele oświaty, policyjni profilaktycy i dzielnicowi. Konferencję otworzył mł. insp. Piotr Sielecki, pierwszy zastępca komendanta miejskiego policji w Chorzowie. Wykłady poprowadzili policjanci i pracownicy Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach.

– Obecnie w skali kraju nie ma wielu zgłoszeń dotyczących hejtu i mowy nienawiści. Niepokojąca jest jednak tendencja wzrostowa. Na razie badamy z czego to wynika. Jedną z przyczyn może być wzrastająca świadomość problemu – komentuje st. asp. Sebastian Imiołczyk, rzecznik prasowy chorzowskiej komendy.

Zdaniem policji około 2% (zgłaszanych moderatorom przez użytkowników) wszystkich treści w serwisach internetowych dotyczy treści nienawistnych. Ale według badań organizacji pozarządowych zajmujących się tą problematyką skala zjawiska może wynosić nawet 25% wszystkich treści. Mowa nienawiści i internetowy hejt często zamieniają się w zachowania i czyny agresywne.

– Dochodzi coraz więcej sygnałów ze szkół, że agresja wzrasta. Coraz częściej też jesteśmy zapraszani na prelekcje dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich i bezpieczeństwa w internecie – kończy rzecznik prasowy chorzowskiej komendy

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa