Muzyka klasyczna w wyjątkowej odsłonie

Muzyka klasyczna w wyjątkowej odsłonie

Pierwszy w historii polskiej muzyki koncert na eufonium oraz dwa absolutne hity muzyki klasycznej – Eine kleine Nachtmusic Wolfganga Amadeusza Mozarta i III Koncert Brandenburski Jana Sebastiana Bacha wybrzmią na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury w ramach 14 edycji Gorczycki Festival.

Wieczór rozpocznie III Koncert Brandenburski G-dur Jana Sebastiana Bacha, który tym razem nie zabrzmi w swojej oryginalnej postaci, ale w specjalnie przygotowanej wersji industrialnej, a więc z wykorzystaniem dźwięków nagranych w hucie. Korespondował on będzie z Sinfonią industrialną Adama Wesołowskiego na orkiestrę smyczkową i multimedia, która wiąże w sobie tradycję z nowoczesnością. Jest to pierwszy w historii utwór, który łączy naturalne dźwięki wydobywane z instrumentów smyczkowych z dźwiękami maszyn przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem Huty Kościuszko w Chorzowie.

Na scenie ChCK usłyszeć będzie można także Encore Concerto na flet i orkiestrę smyczkową Adama Wesołowskiego, a niezwykłość koncertu podkreśli także prawykonanie kolejnego dzieła tego kompozytora – Koncertu na eufonium i orkiestrę smyczkową. Utwór powstały z myślą o genialnym soliście tego wieczoru jest pierwszym utworem polskiego twórcy na ten instrument i jedną z najbardziej efektownych kompozycji, w którym słuchacz usłyszy popisowe i rytmiczne przebiegi dźwiękowe, czy nawet beatbox! Ponadto w programie znajdzie się jedna z najbardziej znanych kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta – Serenada na orkiestrę smyczkową G-dur nr 13 KV 525 Eine kleine Nachtmusic.

Do wykonania tak niespotykanego programu zaproszeni zostali niezwykli wykonawcy. Steven Mead to legendarny wirtuoz grający na eufonium, instrumencie dętym blaszanym o niskim dźwięku. Odegrał ważną rolę w docenieniu tego instrumentu na całym świecie. Grał koncerty z wieloma orkiestrami symfonicznymi i zespołami muzyki dawnej, między innymi z Trondheim Symphony Orchestra , Lahti Symphony Orchestra, Helsinki Philharmonic , Capella Cracoviensis. Drugim solistą tego wieczoru będzie Łukasz Długosz, jeden z najwybitniejszych flecistów na świecie, który jest laureatem wszystkich najważniejszych międzynarodowych konkursów fletowych. Współpracuje z najlepszymi, renomowanymi orkiestrami.

Solistom towarzyszyć będzie Śląska Orkiestra Kameralna – brawurowy zespół artystyczny Filharmonii Śląskiej, który zdobył uznanie na scenie międzynarodowej. Jest zapraszany na wiele festiwali i cyklicznych imprez muzycznych, koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy, współpracował z całą plejadą świetnych solistów i dokonał wielu nagrań płytowych. Orkiestra pracuje pod kierownictwem Roberta Kabary – w jednej osobie utytułowanego w międzynarodowych konkursach wirtuoza skrzypiec oraz dyrygenta, który doskonalił swój warsztat pod okiem maestro Jerzego Maksymiuka.

To wszystko czeka na chorzowian w sobotę 16 listopada od godziny 18:00 w Chorzowskim Centrum Kultury.

Bilety:
30 PLN parter przedsprzedaż / 40 PLN w dniu imprezy
25 PLN balkon przedsprzedaż / 35 PLN w dniu imprezy

Więcej informacji na temat koncertu oraz rezerwacja biletów dostępne są pod adresem: sabina@chck.pl lub pod nr telefonu: 32 349 78 67/65/63

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa