Oddział Policji Konnej zniknie z Chorzowa?

Oddział chorzowskiej policji konnej w trakcie ćwiczeń i pokazów.Fot.: M. Śliwa

Po 19 latach funkcjonowania oddziału konnego policji w Chorzowie ta prestiżowa jednostka może zniknąć z miejskiego garnizonu. Wszystko przez pomysł połączenia jej z oddziałem policji konnej z Częstochowy. Władze miasta zapewniają, że są przeciwne takiemu rozwiązaniu.

W sprawie nie zapadły na razie żadne wiążące decyzje, jednak krążąca od kilku dni w Internecie informacja o możliwym przeniesieniu chorzowskiego oddziału znalazła oficjalne potwierdzenie.

– Prowadzone są działania zmierzające do połączenia Zespołów Konnych KMP w Chorzowie i Częstochowie w jeden duży Zespół Konny garnizonu śląskiego. Działania te mają na celu poprawę warunków bytowych zarówno jeźdźców, jak i koni służbowych – informuje podinsp. Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Według informacji przekazanych przez podinsp. Nowarę Komenda Wojewódzka cały czas analizuje sytuację, by podjąć najlepszą decyzję z punktu widzenia komfortu i warunków pracy ludzi i zwierząt. Sprawą zainteresowali się chorzowscy radni na sesji Rady Miasta.

– Są plany, aby oba posterunki policji konnej – częstochowski i chorzowski przenieść do Częstochowy. Na to naszej zgody nie ma – deklaruje Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Gdyby plany Komendy Wojewódzkiej doszły do skutku, byłaby to wielka strata nie tylko dla Chorzowa, ale również dla okolicznych miast. Służba oddziału konnego jest szczególna i wielozadaniowa: biorą udział przy zabezpieczaniu imprez masowych, w tym meczów piłkarskich, patrolują miejsca trudno dostępne dla pojazdów, strefy zielone, biorą udział w poszukiwaniach, prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz reprezentują miasto w pokazach wyszkolenia podczas wielu imprez. Funkcjonariusze chorzowskiej policji konnej są jednymi z najlepszych, co udowadniali zdobywając wyróżnienia na zawodach jednostek mundurowych. Więcej o tej wyjątkowej służbie można dowiedzieć się z naszego filmu:

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa