Reklama:


Zmierzą się na słowa. Turniej poezji w Sztygarce

Zmierzą się na słowa. Turniej poezji w Sztygarce

Wyjątkowe wydarzenie dla miłośników poezji. Już w najbliższą niedzielę 1 grudnia w Sztygarce odbędzie się VII Turniej Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej.

Aby wziąć udział w turnieju wystarczy przyjść 1 grudnia o godzinie 17:00 do klubu „Tlenownia” w Sztygarce, wpisać się na listę zgłoszeń, a następnie przeczytać własny tekst przed publicznością. Zmagania oceniać będzie jury w składzie Radosław Kobierski, Tomasz Pietrzak, Barbara Janas-Dudek. To właśnie oni wybiorą i nagrodzą 3 najciekawsze teksty oraz przyznają wyróżnienia. Do turnieju może stanąć każdy, kto pisze poezję i nie ma oporów przed jej publicznym czytaniem. Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczny turniej ma szansę być rekordowy pod względem liczby uczestników.

– Z roku na rok do rywalizacji na wiersze staje coraz więcej osób. Cieszy nas to, że oprócz stałych bywalców tego typu imprez, pojawiają się nowi, młodzi autorzy, często do Chorzowa przyjeżdżających z dalszych zakątków regionu i południowej Polski – mówi Jacek Dudek, jeden z organizatorów Portu Poetyckiego, którego częścią jest niedzielna impreza.

Wydarzeniu towarzyszyć będą dwa spotkania z uznanymi autorami. Jednym z gości będzie Radosław Kobierski, poeta, prozaik, krytyk. Autor 7 tomów wierszy, w tym ostatniego „Coming Out”. Kobierski dwukrotnie nominowany był do Nagrody Literackiej Gdynia, a także do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Oprócz poezji ma na swoim koncie także 3 powieści „Wiek rębny”, „Harar” oraz „Ziemia Nod”.

Drugim gościem będzie poetka Agata Cichy. Cichy ma w swoim dorobku m.in. album ekfraz „Uśmiech sennego słońca” wydany w 2013 roku oraz najnowszy tom poetycki „Piołun”, wydany w 2019 roku przez Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka. Swoje wiersze poetka publikowała dotąd w licznych magazynach. Jest laureatką kilku konkursów poetyckich. Spotkania poprowadzą poeta Tomasz Pietrzak i pisarka Sabina Waszut.

– Wśród uczestników pojawiają się osoby, dla których jest to często pierwsze publiczne czytanie swojej poezji. Na przestrzeni ostatnich 7 lat Turniej stał się miejscem kilkudziesięciu debiutów. Także w tym roku spodziewamy się sporej porcji nowej, poetyckiej krwi – dodaje Jacek Dudek

Turniej Jednego Wiersza organizowany od 8 lat w Chorzowie nosi imię Barbary Dziekańskiej, poetki, publicystki, krytyczki literackiej i animatorki kultury mocno związanej z życiem literackim regionu. Przez lata Dziekańska jako publicystka współpracowała m.in. z magazynem „Śląsk”. Znana była natomiast chociażby z organizowanych od 1992 roku w Muzeum w Chorzowie spotkań „Wiersz na każdą pogodę”. Partnerem wydarzenia jest Miasto Chorzów.

Początek turnieju i spotkań autorskich zaplanowano na godzinę 17:00. Wstęp wolny.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości