Kapłan urodzony w Chorzowie zostanie beatyfikowany

Kapłan urodzony w Chorzowie zostanie beatyfikowany
Ks. Jan Franciszek MachaFot.: www.vaticannews.va

Dobre wieści płyną z Watykanu. Papież Franciszek zaaprobował dekret potwierdzający męczeństwo ks. Jana Franciszka Machy, dzięki czemu kapłan z Chorzowa Starego wkrótce zostanie beatyfikowany.

Jak podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w dniu 28 listopada papież Franciszek podczas audiencji udzielonej prefektowi Kongregacji ds. Kanonizacyjnych ks. kard. Angelo Becciu, zaaprobował dekret potwierdzający męczeństwo Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy, kapłana archidiecezji katowickiej, urodzonego w Chorzowie Starym w dniu 18 stycznia 1914 r., zamordowanego w więzieniu w Katowicach w dniu 3 grudnia 1942 r.

Tym samym zakończył się trwający 6 lat proces beatyfikacyjny. W najbliższym czasie Stolica Apostolska wyznaczy miejsce i czas uroczystości beatyfikacyjnych. Metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc zapowiedział, że podejmie starania, aby uroczystości odbyły się w Katowicach.

– Bóg zapłać wszystkim, którzy wytrwale modlili się o beatyfikację kapłana, który oddał swoje życie w służbie bliźnim, w służbie ubogim w czasie okupacyjnej nocy – podziękował ks. abp Wiktor Skworc w liście do diecezjan

Ksiądz Jan Macha był jednym ze współzałożycieli powołanej do życia w październiku 1939 roku tajnej, antyhitlerowskiej organizacji Polska Organizacja Zbrojna, działającej wśród młodzieży, studentów i harcerzy. Jej działacze pomagali represjonowanym, drukowali i kolportowali niezależne wydawnictwa, prowadzili działania wywiadowcze.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa