Reklama:


Zimowa przerwa Kajteroza. Podsumowanie minionego sezonu

Zimowa przerwa Kajteroza. Podsumowanie minionego sezonu

Przeszło 25 tysięcy użytkowników w trakcie 276 tysięcy wypożyczeń pokonało ponad milion kilometrów. Tak w liczbach wygląda pierwszy rok Kajteroza, chorzowskiego roweru miejskiego.

Sobota, 30 listopada była ostatnim dniem tego roku, kiedy mogliśmy korzystać z roweru miejskiego w Chorzowie. Przez osiem miesięcy mieszkańcy mieli do dyspozycji 46 stacji i 460 rowerów. Jak podkreśla operator systemu, firma Nextbike Polska, dobiegający końca sezon Chorzowskiego Roweru Miejskiego z wielu powodów był wyjątkowy.

– Uruchomiliśmy pełną wersję systemu, powiększając flotę ze 150 do 460 pojazdów. Rozwój przyniósł zamierzony efekt i możemy powiedzieć, że rowery miejskie w Chorzowie cieszą się masową popularnością, a ostatnie osiem miesięcy ich działania na każdym poziomie było rekordowe — podsumowuje Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor ds. komunikacji Nextbike Polska.

276 367 wypożyczeń oraz 22 950 rejestracji użytkowników miało miejsce od marca do listopada w okresie funkcjonowania Kajteroz w tym roku. W tym roku grono użytkowników powiększyło się o ponad 90 procent.

Od kwietnia do czerwca 25,2 tys. miłośników dwóch kółek dokonało ponad 56 proc. wszystkich wypożyczeń. Tylko w kwietniu, kiedy użytkownicy byli najaktywniejsi, jednoślady zostały wypożyczone prawie 55 129 razy. Oznacza to, że codziennie przez 30 dni z bicykli korzystano średnio 1 838 razy. Rekordowym dniem w mijającym sezonie była środa – 1 maja. Każdy z rowerów był wypożyczony ponad 7,5 razy, co dało wynik 3 447 wypożyczeń.

Rowery najczęściej wypożyczano na stacjach: Rynek (8 419 wypożyczeń), Park Śląski – Pelikany (8 153),Park Śląski ZOO (6 640). Największą popularnością cieszyły się trasy: Park Śląski ZOO do Park Śląski – Pelikany (789 przejazdów), Rynek do Święta Jadwiga (783) oraz Park Śląski ZOO do Park Śląski – Elka (736).

— Kończący się sezon i statystyki pokazują, że rowery w Chorzowie to nie tylko dobra zabawa i rekreacja. To również element codziennego transportu mieszkańców. Popularność stacji przy Rynku i tras pokonywanych po mieście pokazuje, że chorzowianie na rowerach dojeżdżają też do szkół, pracy czy na zakupy – wskazuje Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala

Najliczniejszą grupą miłośników miejskich dwóch kółek wśród mieszkańców Chorzowa są osoby w wieku 30 – 39. Stanowią oni 32 procent wszystkich użytkowników. Najczęściej wypożyczanym jednośladem był standardowy rower o numerze 37 955– dokonano na nim 1 043 przejazdów. Użytkownicy najchętniej korzystali z aplikacji – zrealizowano w ten sposób 85 procent wszystkich wypożyczeń.

Z danych Nextbike wynika, że średnio każdego dnia korzystano z 460 rowerów ponad 1 092 razy. Średni czas pojedynczego wypożyczenia w Chorzowie wynosił w tym roku 28 minut i 34 sekundy. Darmowych było ponad 62 procent wynajmów.

System ChRM jest kompatybilny z innymi systemami Nextbike Polska. W 2019 r. chorzowskie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej i standardowe jednoślady można wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w katowickim City by bike, oraz na stacjach systemów w Tychach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich.

Pojazdy trafiły do serwisu i magazynu, gdzie przejdą gruntowny zimowy przegląd. Jednoślady wrócą na chorzowskie ulice wiosną.

Rower miejski jest zrealizowany przez Nextbike Polska w ramach projektu „Budowa centrum przesiadkowego chorzowskiego Rynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Za zarządzanie i obsługę KajTeroz do końca sezonu 2021 odpowiada największy w Polsce operator samoobsługowych wypożyczalni Nextbike Polska.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości