Reklama:


Znany reżyser dostał medal od prezydenta i otworzył nowe kino w Chorzowie

Jan Kidawa-Błoński, reżyser, który wychował się w Chorzowie, otworzył najmniejsze kino na Śląsku. Nowoczesna sala kinowa na 20 osób powstała w Starochorzowskim Domu Kultury.

Chorzów odwiedziła również Małgorzata Kidawa-Błońska, była marszałek sejmu, prywatnie zona reżysera. Film „Skazany na bluesa” o Ryszardzie Riedlu, który zainaugurował działalność „Frajdy” to dzieło, którego Małgorzata Kidawa-Błońska była producentem, a Jan Kidawa-Błoński reżyserował.

– Przyjemnie przychodzi się do kina, gdzie można w doskonałych warunkach obejrzeć film, na dodatek taki, którego już w innych kinach się nie pokazuje – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Otwarcie nowego kina było okazją, by uhonorować reżysera medalem Teodora Kalidego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

– To jest jak podróż w czasie. Chodziłem do wszystkich kin w Chorzowie. Najbardziej jednak pamiętam Kino Pionier, gdzie non-stop puszczano filmy. Za cenę jednego biletu można było się urwać z kilku lekcji i oglądać te same filmy kilkakrotnie – wspominał z uśmiechem Jan Kidawa-Błoński.

Wyróżnienie wręczył reżyserowi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

– To nowe kameralne kino jest miejscem dla wszystkich kinomanów. Nie tylko można zobaczyć dobry film, ale również w dobrych warunkach o nim porozmawiać – dodał Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Przed projekcją filmu „Skazany na bluesa” odbyło się spotkanie z reżyserem, które poprowadziła Agata Śliwa.

Kino powstało na terenie Starochorzowskiego Domu Kultury, oddziału Chorzowskiego Centrum Kultury. To drugie po „Grajfce” kino z sieci „Kin za Rogiem” w naszym mieście.

– Kino Grajfka powstało dwa lata temu i stało się najchętniej uczęszczanym kinem z sieci za Rogiem w Polsce. postanowiliśmy pójść za ciosem i uruchomić podobną działalność, tym razem dla społeczności Chorzowa Starego – tłumaczy Tomasz Ignalski, dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury.

Nowocześnie zaaranżowana przestrzeń spodobała się Grzegorozwi MOlewskiemu z sieci Kin za Rogiem.

– To w pełni profesjonalne kino, niczym nie różni się od komercyjnych kin ze wspaniałym dźwiękiem i obrazem. Świetna widownia, a przy tym kameralnie i bardzo przytulnie – ocenił Grzegorz Molewski.

Kino jest w pełni cyfrowe. Baza filmów znajduje się na serwerach, a wszystkie połączenia są skutecznie szyfrowane, dzięki temu wszystko jest bezpieczne i nie ma możliwości, by baza trafiła w niepowołane ręce.

Bilety będą kosztowały 8 zł dla dorosłych, 5 zł dla dzieci. W repertuarze znajdzie się 20 filmów miesięcznie. Drugie tyle zostanie wyemitowanych na zamówienie stowarzyszeń, szkół czy innych grup. W pomieszczeniu przed salą projekcyjną powstała mediateka, w której miedzy innymi można skorzystać z nowoczesnych multimedialnych ekranów edukacyjnych.

Kliknij, by zobaczyć repertuar kina

Projekt „W okolicy kina. Nowe media w Chorzowie Starym” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości