Humoreska, czy senny koszmar?

Humoreska, czy senny koszmar?

Już jutro kolejny odcinek cyklu Chorzów Vinyl Festival – Niezwykłe Longplaye w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu. Tym razem tematem spotkania będzie pierwsza koncepcyjna płyta zespołu Genesis.

Autorem koncepcji i wszystkich tekstów na płycie „The Lamb Lies Down on Broadway” był Peter Gabriel. Album jest epickim dziełem opowiadającym historię Portorykańczyka – Raela mieszkańca Nowego Jorku, który zostaje uwięziony w mitycznych podziemiach miasta. Przeżywa tam fantastyczną historię balansującą pomiędzy humoreską, a sennym koszmarem. Bohater zostaje uwięziony w rodzaju gry, której jest przedmiotem, a jednocześnie aktywnym uczestnikiem. Grę, z której nie ma wyjścia.

Historia była pretekstem do przedstawienia filozoficznej wizji Gabriela, hermetycznej koncepcji zawierającej jego poglądy na wiele aspektów współczesnego życia. Na tym jednak kończył się udział Gabriela. Ze względu na przebiegającą z poważnymi komplikacjami ciążą ukochanej żony, nie mógł zaangażować się w pełni w tworzenie muzyki. Instrumentalnie album jest kolektywnym dziełem pozostałych członków grupy. Pracując bez wytchnienia całe miesiące doprowadzili oni muzykę na nim zawartą do doskonałości. Album dopracowany został w najdrobniejszych szczegółach, aczkolwiek fakt, że podporządkowany był jednej, naczelnej idei uczyniło go nieco monotonnym.

Po nagraniu albumu grupa udała się w długą i wyczerpującą trasę koncertową dając 140 występów. Na scenie muzyka prezentowana była w całości, jako jednoosobowa opera. Gabriel wcielał się po kolei w różne osoby dramatu. Skomplikowana scenografia, gra świateł, fantazyjne stroje, slajdy rzucane na ekran, wszystko to tworzyło niezapomnianą atmosferę. Po zakończeniu trasy koncertowej Gabriel, by móc spędzać więcej czasu z rodziną, postanowił odejść z zespołu i na pewien czas wycofać się z czynnego życia muzycznego.

Spotkanie odbędzie się 12 grudnia o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa