Pamiętacie Ruch II Chorzów w finale pucharu? Piłkarki mogą to powtórzyć

Pamiętacie Ruch II Chorzów w finale pucharu? Piłkarki mogą to powtórzyć
Żaneta Lipok w Pucharze Polski trafiła do drugiego zespołu Ruchu. Na papierze - mocniejszego. O awans powalczy z PiotrcoviąFot. Marcin Bulanda

W 1993 r. piłkarze rezerw Ruchu Chorzów dotarli do finału Pucharu Polski. W tym roku w pucharowych rozgrywkach piłki ręcznej świetnie radzi sobie KPR Ruch II. 18 grudnia powalczy o awans do kolejnej fazy.

Druga drużyna „Niebieskich” eliminowała jednego rywala za drugim. W międzyczasie z rozgrywek odpadł pierwszy zespół Ruchu. Rezerwy szły jak burza, awansując do finału, który został rozegrany na Stadionie Śląskim. Happy endu niestety nie było. Ruch II Chorzów uległ w meczu o trofeum GKS-owi Katowice po rzutach karnych.

Tą historią żył wówczas nie tylko Śląsk, ale cała Polska. Kto wie, czy nowej, równie ciekawej historii – w PGNiG Pucharze Polski – nie napiszą szczypiornistki KPR Ruch II Chorzów.

Przypomnijmy, rezerwy Ruchu najpierw wygrały dwa spotkania na szczeblu wojewódzkim – w półfinale ze Zgodą Ruda Śląska 47:20, a następnie w finale z MTS-em Żory 35:28. Tym samym awansowały na szczebel centralny, na którym „z urzędu” znalazł się także „pierwszy” Ruch. W tym momencie działacze i trenerzy chorzowskiego klubu musieli podjąć trudną decyzję.

– Podzieliliśmy kadrę na dwa zespoły. Jedenaście zawodniczek z pierwszej drużyny desygnowaliśmy do KPR Ruch II. Pozostałe piłkarki, które rzadziej występowały jesienią w Superlidze albo grały w drugiej lidze, wystąpią jako pierwszy zespół Ruchu – wyjaśnia Krzysztof Zioło, wiceprezes KPR Ruch.

Drugi zespół „Niebieskich” musiał na początku grudnia przebrnąć przez rundę eliminacyjną PP. Rozgromił na wyjeździe SPR Handball Rzeszów 50:11. W KPR Ruch II zagrały: Patrycja Chojnacka, Kaja Gryczewska (bramkarki) oraz Karolina Jasinowska, Magdalena Drażyk, Marcelina Polańska, Katarzyna Masłowska, Agnieszka Piotrkowska, Joanna Rodak, Żaneta Lipok, Aleksandra Sójka i Natalia Stokowiec.

Teraz – w środę, 18 grudnia – obie drużyny z Chorzowa zaprezentują się w 1/16 finału Pucharu Polski. Rezerwy, czyli… mocniejszy zespół, zmierzą się w hali MORiS z Piotrcovią (godz. 18.00). Z kolei pierwszy Ruch – zagrają w nim m.in. Karolina Kuszka, Aleksandra Jaroszewska, Michalina Gryczewska, Klaudia Cygan, Dominika Nimsz, Sandra Kiel, Natalia Doktorczyk – pojedzie do Kielc na mecz z pierwszoligową Koroną Handball (godz. 19.00).

Przypomnijmy, że z Piotrcovią KPR Ruch wygrał jedyny w tym sezonie mecz w Superlidze (30:25, w 7. kolejce).

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa