Przedsmak świąt w śląskim wydaniu

Przedsmak świąt w śląskim wydaniu
Śląsko Wilijo, 2018Fot.: archiwum MGPE w Chorzowie

Dlaczego w Wigilię woda nabiera właściwości leczniczych, kamienie podskakują z radości, a zwierzęta mówią ludzkim głosem? Odpowiedzi na te pytania oraz dużo innych atrakcji dostępnych będzie w niedzielę 15 grudnia podczas imprezy Śląsko Wilijo w chorzowskim Skansenie.

Historię świętowania Bożego Narodzenia na Śląsku – Dzieciątko, betlyjkę i choinkę przybliży Marek Szołtysek. W trakcie „Wiliji” odbędzie się m.in. prezentacja zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Będzie można wziąć udział w warsztatach tradycyjnych ozdób choinkowych (w spichlerzu z Wojkowic), a także zobaczyć świąteczne strojenie chałup i kościoła. Nie wolno też przegapić możliwości poznania smaku tradycyjnych potraw świątecznych pochodzących z terenów Śląska i Beskidu Śląskiego – na świąteczne potrawy zaprosi Koło Gospodyń Wiejskich z Rajczy. Na scenie Fabryka Kultury przedstawi „Śląskie Jasełka Bożonarodzeniowe”, uczniowie PZS nr 2 w Pszczynie wykonają pastorałki, a świąteczny koncert zagra zespół proWOKALni. Zwiedzających przywita przy wejściu żywa szopka. Tradycyjnie nie zabraknie sianka wigilijnego, które można zabrać od domu.

Impreza rozpocznie się 15 grudnia o godz. 12:00. Bilety w cenie: 7 zł ulgowy, 10 zł normalny. Poniżej dostępny jest szczegółowy program wydarzenia:

12.00 – otwarcie imprezy Marek Szołtysek;
12.15 – „OD – czytanie i DO-świadczenie ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA” – pastorałki z przesłaniem w wykonaniu uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 z Pszczyny;
12.35 – jak dawniej kolędowano na Śląsku;
12.50 – wyniki konkursów: „Na bombkę bożonarodzeniową” oraz „Opowieści naszych pradziadków”;
13.10 – wspólne śpiewanie kolęd;
13.25 – dawne ozdoby świąteczne;
13.35 – magiczna strona świąt;
14.00 – „Śląskie Jasełka Bożonarodzeniowe”;
15.00 – koncert zespołu proWOKALni.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa