Reklama:


Jak wybrać krzesło biurowe? Poznaj najważniejsze zasady

Jak wybrać krzesło biurowe? Poznaj najważniejsze zasady

Krzesła do pracy są obecnie dostępne w rozmaitych wariantach.

Obrotowe, na kółkach czy z regulacją wysokości – producenci dają do wyboru wiele różnorodnych opcji. Jak zatem znaleźć idealne krzesło biurowe? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Poznajcie kilka najważniejszych zasad.

Wygodne krzesło do pracy – dlaczego jest takie ważne?

Zapewne każdy, kto miał okazję doświadczyć siedzenia przy biurku potwierdzi, że krzesło biurowe odgrywa w tej kwestii kluczową rolę. Siedzisko ma tutaj ogromny wpływ zarówno na naszą efektywność, jak i samopoczucie oraz kondycję. Dzięki niemu możemy nie tylko stworzyć sobie idealne warunki do pracy, ale i swobodnie korzystać z blatu roboczego. Co więcej, wygodne krzesło biurowe potrafi minimalizować bóle pleców i dostosowywać się do naturalnych krzywizn sylwetki, a to jak łatwo się domyślić, sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Zgodzicie się chyba, że to wystarczające powody, aby poświęcić nieco więcej uwagi wyborze odpowiedniego siedziska?

Pozycja siedząca nie jest naszą naturalną pozycją, a spędzanie kilku godzin dziennie przed ekranem komputera jest bardzo wymagające dla mięśni i kręgosłupa. Chcąc ograniczyć negatywne skutki takiej formy pracy, powinniśmy zadbać o to, aby krzesło biurowe było dobrze dopasowane do naszych potrzeb. Jeśli chcemy pracować w komfortowych warunkach, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które pomogą nam określić własne preferencje i wybrać spośród wielu modeli odpowiedni rodzaj krzesła. Kilka praktycznych wskazówek i porad na ten temat znajdziecie w dalszej części tekstu.

Krzesło biurowe – jak dopasować je do własnych potrzeb?

Krzesła biurowe czy fotele obrotowe różnią się wielkością i parametrami od tradycyjnych krzeseł, dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego modelu musicie najpierw odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Pierwsze z nich będzie dotyczyło oczywiście charakteru pracy i tego, ile godzin w tygodniu spędzacie faktycznie przy biurku. Jeśli Wasze obowiązki wymagają korzystania z komputera lub laptopa i w związku z tym będziecie użytkować krzesło biurowe około 6-8h dziennie, to powinniście wziąć pod uwagę przede wszystkim te modele, które posiadają dużą ilość dodatkowych mechanizmów i udogodnień.

Kolejną rzeczą, którą musicie rozważyć, jest ilość miejsca, jaką możecie wygospodarować na taki mebel. Profesjonalne krzesła biurowe zajmują zwykle nieco więcej przestrzeni niż zwykłe siedziska. Fotele obrotowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się w sytuacji, gdy macie możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia na biuro czy gabinet. Kąciki do pracy, które najczęściej stanowią integralną część salonów lub sypialni ze względu na ograniczony metraż zwykle wymagają od nas stosowania mniej zaawansowanych rozwiązań. W takim przypadku dużo lepiej sprawdzają się krzesła biurowe na kółkach z niskimi oparciami lub tapicerowane krzesła na klasycznych nóżkach.

Jakie wybrać krzesło biurowe?

Idealne krzesło do pracy powinno być ergonomiczne i funkcjonalne, dlatego warto brać pod uwagę przede wszystkim te modele, które posiadają takie cechy. Co jednak kryje się za tymi pojęciami w praktyce? Po pierwsze rozwiązania konstrukcyjne i materiały, z jakich został wykonany mebel. Wygodne krzesło biurowe musi posiadać odpowiednio wysokie oparcie (sięgające łopatek), głębokie siedzisko (obejmujące ¾ długości ud) i wysokość umożliwiającą ułożenie nóg na podłodze pod kątem prostym. Dodatkowo, zastosowana do jego pokrycia tapicerka powinna być elastyczna i oddychająca, a podtrzymujący całą konstrukcję szkielet solidny i stabilny.

Krzesło biurowe, które ma dobrze sprawdzić się podczas pracy powinno także posiadać wyprofilowane w części lędźwiowej oparcie i regulowane podłokietniki. Pierwsze z nich pozwoli kręgosłupowi ułożyć się we właściwej pozycji (na kształt litery “S”), a drugie odciążą mięśnie przedramion i nadgarstki. Pamiętajcie też, aby zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie oferuje krzesło. Tutaj mamy na myśli głównie obrotowe siedzisko, mobilną podstawę z kółkami czy regulację wysokości i kąta odchylenia oparcia. Dobre krzesła do pracy posiadają udogodnienia, które pozwalają na dopasowanie siedziska do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Obrotowe czy zwykłe – jakie krzesło do pracy sprawdzi się lepiej?

Szukając idealnego krzesła biurowego traficie na kilka typów modeli. Największą popularnością spośród nich cieszą się fotele obrotowe na kółkach i tapicerowane krzesła na tradycyjnych nóżkach. Które z nich lepiej sprawdzą się podczas pracy? Tak naprawdę zależy to od Waszych preferencji. Jeśli zamierzacie spędzać przy biurku jedynie 2-3h dziennie to jest spora szansa, że klasyczne krzesło zda u Was egzamin. W przypadku, gdy praca wymaga od Was siedzenia około 8 godzin przez 5 dni w tygodniu, to zdecydowanie powinniście rozważyć zakup obrotowego krzesła. Taki model nie tylko stworzy Wam odpowiednie warunki do korzystania z komputera, ale i zminimalizuje bóle kręgosłupa.

Krzesła biurowe obrotowe posiadają więcej mechanizmów i funkcji przydatnych podczas pracy. Jedną z nich są m.in. pięcioramienne podstawy i mobilne kółka, które pozwalają swobodnie przemieszczać się w obrębie biurka. Duży asortyment takich mebli dają do wyboru sklepy internetowe z wyposażeniem wnętrz. Wśród proponowanych przez producentów modeli znajdziesz siedziska w różnych formach i wariantach kolorystycznych. Ciągle wahasz się, który będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni – obrotowy czy klasyczny? Wejdź na sfmeble.pl, zapoznaj się z dostępną ofertą i znajdź wyjątkowe krzesło biurowe, które idealnie dopasuje się do Twoich potrzeb.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa