Uwaga na oszustów

Uwaga na oszustów

Okres między świętami Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem to czas wzmożonej aktywności oszustów. Policja apeluje: nie dajmy się nabrać.

W ostatnim czasie oszuści zwiększyli swoją aktywność. W listopadzie i w grudniu przestępcy znów dzwonili do mieszkańców Chorzowa i niestety kolejne osoby zostały oszukane. Ofiarą ich ataków najczęściej padają seniorzy. Oszuści działają metodą na tzw. „policjanta”. Osoby starsze oddają im oszczędności swojego życia lub decydują się na wzięcie kredytu.

Jak najczęściej działają oszuści?

Sprawca dzwoni na telefon stacjonarny, przedstawia się imieniem i nazwiskiem (ostatnio popularne jest Adam Górski), dla uwiarygodnienia podaje identyfikator – oczywiście również fikcyjny, a następnie mówi, że jest policjantem z „komendy z Legnickiej”. W dalszej rozmowie informuje nas, że nasze środki finansowe, oszczędności zgromadzone na koncie są zagrożone i należy je w trybie natychmiastowym wypłacić i przekazać policjantowi lub przysłanemu kurierowi. Rozmówca proponuje, że można potwierdzić jego autentyczność wybierając numer 112, oczywiście nie przerywając połączenia. W słuchawce słychać melodię, a następnie najczęściej głos innej osoby, który potwierdza wersję dzwoniącego. W ten sposób „ofiara” traci czujność i jest przekonana że ma kontakt z prawdziwymi funkcjonariuszami.

Przypominamy najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać w takich przypadkach:

-Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
-Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
-Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Apel Policji o ostrożność kierowany jest również do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa